Кумушхон Файзуллаева жаҳон чемпионатининг олтин ва кумуш медалларига эга чиқди
Тошкентда давом этаётган оғир атлетика бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатининг навбатдаги куни терма жамоамиз учун муваффақиятли ўтмоқда. Бироз аввал ҳамюртимиз Кумушхон Файзуллаева -71 кг вазн тоифасида жаҳон чемпионлигининг 3 та медалига сазовор бўлди.
Спортчимиз даст кўтаришда дастлаб 103 кг натижа билан олтин медални қўлга киритди. Бироқ силтаб кўтариш машқидаги муросасиз рақобатда америкалик рақибасига имкониятни бой берди ва ушбу машқ ҳамда икки кураш якуни бўйича кумуш медалларга эга чиқди.
Ёшлар ўртасида ЖЧ, Тошкент
Қизлар, -71 кг:
1. Оливиа Ривес (АҚШ) – 229 (102+127) кг
2. Кумушхон Файзуллаева (Ўзбекистон) – 225 (103+122) кг
3. Евгения Гусева (Россия) – 222 (102+120) кг
Беллашувлардан сўнг МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Кумушхон Файзуллаева ҳамда Ўзбекистон оғир атлетика федерациясини қўлга киритилган ушбу муваффақият билан қутлаб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, ўсмирлар тоифасида бўлишига қарамай Кумушхон бундан 3 йил муқаддам Тошкентда ўтган ушбу мусобақада ғалаба қозонган эди. Бугун кечки дастурда медаллар учун даъвогар вакилларимиз Муҳаммадқодир Тоштемиров ҳамда Ҳожиакбар Олимов -81 кг вазн тоифаси чемпионлиги учун баҳс олиб боришади.

Kumushkhon Fayzullayeva won three medals at the World Championship
The next day of the World Weightlifting Championship among youth in Tashkent is going well for the representatives of the national team of Uzbekistan. A few minutes ago, our athlete Kumushkhon Fayzullayeva (-71 kg) won three medals.
In the direction of the jerk, she managed to lift 103 kg. Thanks to this result, she won the gold medal. But in an uncompromising struggle in the push exercise, she lost to the representative of America. According to the results of the push and the two-man event, Fayzullayeva was awarded silver.
World Youth Championship, Tashkent
Girls (-71 kg):
1. Olivia Reeves (USA) – 229 (102+127) kg
2. Kumushkhon Fayzullayeva (Uzbekistan) - 225 (103+122) kg
3. Evgenia Guseva (Russia) - 222 (102+120) kg
After the competition, the chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, congratulated Kumushkhon Fayzullayeva and the Weightlifting Federation of Uzbekistan on their victory.