Кумушхон Файзуллаева жаҳон чемпионатининг олтин ва кумуш медалларига эга чиқди
Тошкентда давом этаётган оғир атлетика бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатининг навбатдаги куни терма жамоамиз учун муваффақиятли ўтмоқда. Бироз аввал ҳамюртимиз Кумушхон Файзуллаева -71 кг вазн тоифасида жаҳон чемпионлигининг 3 та медалига сазовор бўлди.
Спортчимиз даст кўтаришда дастлаб 103 кг натижа билан олтин медални қўлга киритди. Бироқ силтаб кўтариш машқидаги муросасиз рақобатда америкалик рақибасига имкониятни бой берди ва ушбу машқ ҳамда икки кураш якуни бўйича кумуш медалларга эга чиқди.
Ёшлар ўртасида ЖЧ, Тошкент
Қизлар, -71 кг:
1. Оливиа Ривес (АҚШ) – 229 (102+127) кг
2. Кумушхон Файзуллаева (Ўзбекистон) – 225 (103+122) кг
3. Евгения Гусева (Россия) – 222 (102+120) кг
Беллашувлардан сўнг МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов Кумушхон Файзуллаева ҳамда Ўзбекистон оғир атлетика федерациясини қўлга киритилган ушбу муваффақият билан қутлаб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, ўсмирлар тоифасида бўлишига қарамай Кумушхон бундан 3 йил муқаддам Тошкентда ўтган ушбу мусобақада ғалаба қозонган эди. Бугун кечки дастурда медаллар учун даъвогар вакилларимиз Муҳаммадқодир Тоштемиров ҳамда Ҳожиакбар Олимов -81 кг вазн тоифаси чемпионлиги учун баҳс олиб боришади.

Кумушхон Файзуллаева завоевала три медали чемпионата мира
Очередной день чемпионата мира по тяжёлой атлетике среди молодёжи в Ташкенте, проходит успешно для представителей сборной Узбекистана. Несколько минут назад наша спортсменка Кумушхон Файзуллаева (-71 кг) завоевала три медали.
В направлении рывка ей удалось поднять 103 кг. Благодаря этому результату она выиграла золотую медаль. Но в бескомпромиссной борьбе в упражнении толчка она уступила представительнице Америки. По итогам толчка и двоеборья Файзуллаева удостоилась серебра.
ЧМ среди молодёжи, Ташкент
Девушки (-71 кг):
1. Оливиа Ривес (США) – 229 (102+127) кг
2. Кумушхон Файзуллаева (Узбекистан) – 225 (103+122) кг
3. Евгения Гусева (Россия) – 222 (102+120) кг
После соревнования председатель НОК Рустам Шаабдурахманов поздравил Кумушхон Файзуллаеву и федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана с одержанной победой.
Напоминаем, несмотря на то, что Кумушхон Файзуллаева входила в категории юниоров, 3 года назад ей удалось победить на ЧМ в Ташкенте. В рамках вечерней программы ещё двое наших тяжелоатлетов — Мухаммадкодир Тоштемиров и Хожиакбар Олимов выступят в весовой категории -81 кг.