Улар Токиога боришади: Йигирма икки ёшида иккинчи Олимпиадасига тайёрланаётган Нигора Турсунқулова
Маҳоратли таэквондочимиз Нигора Турсунқулова “Улар Токиога боришади” лойиҳамизнинг бугунги қаҳрамони бўлади. Ушбу мақоламизда Турсунқулованинг фаолиятига оид қизиқарли маълумотларни келтириб ўтамиз.
Нигора Акмал қизи Турсунқулова 1999 йил 4 апрель куни Жиззах вилоятида туғилган. Таэквондо спортига акаси орқали қизиқиб қолган ва ҳозирда терма жамоамизнинг етакчи вакилларидан бири бўлиб келмоқда. Биринчи ва ҳозирги мураббийи Дмитрий Хван.
Нигора 2012 йил Ўзбекистон ўсмирлар терма жамоасига қабул қилинди ва шундан бери ёшлар, сўнгра катталар терма жамоасида ўз ўрнига эга бўлди. Фаолияти давомида қўлга киритган асосий ютуқларидан бири Рио-2016 Олимпия ўйинларидаги иштироки дейишимиз мумкин. 17 ёшида Олимпия ўйинларига йўл олган таэквондочимиз Рио-2016 Олимпиадасида делегациямиз таркибидаги энг ёш спортчи эди. Олимпиадада эса ёш бўлишига қарамай чорак финалгача етиб келди.
2017 йил Боку шаҳрида ўтган Ислом бирдамлиги мусобақасида бронза медали соҳиби бўлди. 2018 йил эса Осиё чемпионатида олтин, Осиё ўйинларида бронза медалини делегациямиз ҳисобига қўшиб қўйди. 2019 йил Бутунжаҳон ҳарбийлар ўйинларидан кумуш медаль билан қайтди.
Спортдан ташқари ижтимоий ва бошқа соҳаларда ҳам фаол бўлган таэквондочимиз ҳукуматимиз томонидан “Зулфия” номидаги давлат мукофоти ва “Ўзбекистон белгиси” кўкрак нишони билан тақдирланган.
2021 йил май ойида Иорданиянинг Амман шаҳридаги лицензион мусобақа орқали -67 кг вазн тоифасида Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди.

"They will defend the honor of Uzbekistan in Tokyo": 22-year-old Nigora Tursunkulova, who is preparing for the second Olympics
Today's heroine of our project "They will defend the honor of Uzbekistan in Tokyo" is a young and talented representative of the Uzbek national taekwondo team WT Nigora Tursunkulova.
Tursunkulova Nigora Akmalovna was born on April 4, 1999 in Jizzakh. Following her brothers, she started practicing taekwondo and is now one of the leading taekwondo athletes of the national team. The first mentor is Dmitry Khvan, who is still training Tursunkulova.
In 2012, she became a member of the national team of cadets of Uzbekistan, then youth and adult. One of the important achievements in her activity was her participation in the Rio 2016 Olympic Games. At the age of 17, she managed to take part in the Rio Olympics and she was the youngest representative of the delegation of Uzbekistan. In Rio 2016, she was able to reach the quarterfinals.
In 2017, she became a bronze medalist at the Islamic Solidarity Games in Baku. She was awarded gold at the 2018 Asian Championships, and bronze at the Asian Games in Indonesia. In 2019, she won a silver medal at the World Military Games.
In addition to sports, Nigora Tursunkulova actively manifests herself in the social life of the country. She was awarded the state award "Zulfiya" and the badge "Uzbekistan Belgisi".
At the 2021 license competition in Amman (Jordan) Nigora Tursunkulova in the weight category -67 kg won a license for the Tokyo Olympics.