Бугун каноэда эшкак эшиш ва таэквондо бўйича терма жамоаларимизнинг 3 нафар вакили Токио-2020 Олимпия ўйинлари йўлланмаси учун баҳс олиб боришади.
Маълум қилганимиздек, кеча Россия Федерациясининг Барнаул шаҳрида байдарка ва каноэда эшкак эшиш бўйича жаҳон миқёсида Токио-2020 Олимпия ўйинлари учун йўлланма берувчи лицензион турнир старт олди. Саралаш баҳсларидан муваффақиятли ўтган каноэчимиз Гулбаҳор Файзиева 200 метр масофага кечадиган баҳсда Олимпиада йўлланмаси учун кураш олиб боради. Регламентга кўра, бу йўналишда фақат биринчи ўринни эгаллаган спортчи Токио-2020 йўлланмасига эга бўлади.
Шунингдек, бугун Иордания пойтахтида таэквондо бўйича Осиё қитъаси учун лицензион турнир старт олади. Бугунги беллашувларда 2 нафар ҳамюртимиз Нигора Турсунқулова (-67 кг) ва Улуғбек Рашитов (-68 кг) баҳс олиб боришади.
Иштирокчи мамлакатлардан келиб тушган талабнома якуни бўйича -67 кг вазн тоифасида фақат 3 нафар иштирокчи рўйхатдан ўтган. Қуръа натижасига кўра Турсунқулова қатарлик Марам Фатнассини мағлуб эта олса, Олимпиада йўлланмасига эга чиқади. Боиси регламентда финалчилар Олимпиада йўлланмаларига эга чиқиши белгиланган. Бу борада Улуғбек Рашитов лицензия учун 3 та жанг ўтказиши керак. Унинг биринчи рақиби мўғилистонлик Нацагдорж Ачитху бўлади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси учала спортчимизга бўлажак беллашувларда фақат ва фақат омад тилаб қолади. Янги Ўзбекистонга янги ғалабалар!

Сегодня трое наших представителей будут бороться за лицензии Токио-2020
Сегодня трое представителей сборной Узбекистана по гребле на байдарках и каноэ и таэквондо будут бороться за лицензии Токио-2020.
Как ранее нами сообщались, вчера в Барнауле (Россия) стартовал лицензионный турнир Токио-2020 мирового масштаба. Успешно пройдя отборочный этап, наша девушка Гулбахор Файзиева завоевала возможность побороться за лицензию Токио-2020 в заплыве на 200 метров. Следует отметить, что в этом направлении спортсмен, завоевавший 1 место, имеет шанс удостоится лицензии Токио-2020.
Также, и в Иордании сегодня стартует лицензионный турнир по таэквондо для Азиатского континента. В рамках этого дня двое узбекских таэквондистов — Нигора Турсункулова (-67 кг) и Улугбек Рашитов (-68 кг) выйдут на даян.
Количество участниц в весовой категории -67 кг всего лишь 3. По итогам жеребьёвки, Турсункулова будет бороться с Марам Фатнасси из Катара и если выиграет её, то завоюет лицензию Токийской Олимпиады. Согласно регламенту, только финалисты турнира имеют шанс стать лицензиатами Олимпиады. А Улугбеку Рашитову придётся провести 3 боя. Его первый соперник — Нацагдорж Ачитху из Монголии.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает успех нашим спортсменам в сегодняшнем соревновании. Новому Узбекистану новые победы!