17 Сентябр 2023 1808
Осиё ўйинларининг футбол дастурида «С» гуруҳидан ўрин олган Тимур Кападзе бошчилигидаги олимпия терма жамоамиз тақвимида ўзгариш. Дастлабки қуръа натижасига кўра, ушбу квартетдан Ўзбекистон, Афғонистон, Сурия ва Гонконг жамоалари ўрин олган эди. Аммо гуруҳ баҳслари бошланишига 2 кун қолганида Сурия ва Афғонистон футбол жамоалари XIX Осиё ўйинларида иштирок эта олмаслигини маълум қилган.
Вазиятдан чиқиш мақсадида Ўйинлар ташкилий қўмитаси бу ҳолат бўйича Осиё футбол конфедерациясига мурожаат қилди ва якунда гуруҳда қолган 2 жамоа иштирокни давом эттириши маълум қилинган. Шу боис, энди Ўзбекистон ва Гонконг жамоалари ўзаро икки учрашувда куч синашган ҳолда гуруҳ ғолибини аниқлаб олишади. Янги тақвим бўйича ўйинлар 22 ва 25 сентябрь саналарига белгиланди.

17 Сентября 2023 1801
Смена календаря участия отечественной олимпийской сборной во главе с Тимуром Кападзе, занявшим место из группы "С" в футбольной программе Азиатских игр. По итогам жеребьёвки в квартет ранее вошли команды Узбекистана, Афганистана, Сирии и Гонконга. Но футбольные сборные Сирии и Афганистана, когда до старта группового этапа состязаний осталось 2 дня, сообщили, что не смогут участвовать в XIX Азиатских играх.
В целях выхода из данного положения, Оргкомитет Игр связался с Азиатской конфедерацией футбола по поводу этой ситуации, и в конечном итоге было объявлено, что оставшиеся 2 команды в группе продолжат участие. Таким образом, теперь в данной группе команды Узбекистана и Гонконга будут определять победителя группы, соревнуясь между собой в двух встречах. Игры по новому календарю назначены на 22 и 25 сентября.