МОҚ раҳбарияти байдарка ва каноэчиларимизга омад тилади
Бугун байдарка ва каноэ бўйича Ўзбекистон терма жамоаси сўнгги лицензион турнирда иштирок этиш учун Россия Федерациясининг Барнаул шаҳрига жўнаб кетди. Жаҳон кубоги босқичи билан бир вақтда ўтадиган ушбу турнирда мазкур спорт тури бўйича Токио-2020 Олимпиадаси учун сўнгги йўлланмалар ўз эгасини топади. Сафар олдидан МОҚ раҳбарияти терма жамоамиз мураббийлари билан онлайн суҳбатлашди.
ZOOM платформасида ўтган учрашувда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, терма жамоа мураббийлари Рустам Мирзадиёров ва Акбар Самеджанов иштирок этишди. МОҚ раиси мураббийлардан ушбу масъулиятли мусобақа олдидан терма жамоамиз вакилларининг тайёргарлиги, спортчиларимизнинг кайфияти ҳақида сўрар экан, уларга фақат ва фақат омад тилаб қолди.
Лицензион турнир 20-21 май, Жаҳон кубоги эса 21-23 май кунлари бўлиб ўтади. Регламентга кўра, лицензион турнирда фақат биринчи ўринни эгаллаган спортчиларгина Токио-2020 лицензияларига эга бўлишади. Жамоамиз ушбу мусобақаларга қуйидаги таркибда йўл олди:
К1 200: Екатерина Шубина
К1 200: Денис Онуфриев
К1 500: Арина Танатмишева
К1 1000: Шахриёр Махкамов
С1 200: Гулбаҳор Файзиева
С1 1000: Сухнатилло Иногамов
С2 500: Дилноза Рахматова ва Нилуфар Зокирова
Таъкидлаш жоиз, Жаҳон кубоги аллақачон Токио-2020 йўлланмасини қўлга киритган Дилноза Раҳматова ҳамда Нилуфар Зокирова учун Олимпиададан аввалги тайёргарлик вазифасини ўтаб беради.

Председатель НОК пожелал удачи нашим байдарочникам и каноистам
Сегодня сборная Узбекистана по гребле на байдарках и каноэ отбыла в Барнаул (Россия) для участия в последнем лицензионном турнире. Данное соревнование пройдёт одновременно с этапом Кубка Мира. По итогам лицензионного турнира станут известны имена последних обладателей путёвок Олимпиады Токио-2020. Перед отбытием в Барнаул руководители НОК провели онлайн-встречу с тренерами сборной.
Встреча проходила на платформе ZOOM и в ней принимали участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, тренеры сборной Рустам Мирзадиёров и Акбар Самеджанов. Председатель НОК поинтересовался подготовкой представителей сборной, их настроением перед важным стартом и пожелал им удачи.
Лицензионный турнир пройдёт 20-21 мая, а Кубок Мира 21-23 мая. Согласно регламенту, только те гребцы, которые завоюют первое место, имеют шанс стать обладателями лицензии Токио-2020. Имена наших представителей, которые примут участие в лицензионном турнире:
К1 200: Екатерина Шубина
К1 200: Денис Онуфриев
К1 500: Арина Танатмишева
К1 1000: Шахриёр Махкамов
С1 200: Гулбахор Файзиева
С1 1000: Сухнатилло Иногамов
С2 500: Дильноза Рахматова и Нилуфар Зокирова
Следует отметить, что Кубок Мира станет своеобразной подготовкой перед началом Олимпийских игр для Дильнозы Рахматовой и Нилуфар Зокировой, которые уже давно завоевали лицензии Токио-2020.