Халқаро йиғин ёш хоккейчилар учун катта мактаб бўлди
1 август куни пойтахтимизда бошланган “Осиёлик ёш хоккейчилар учун ўқув-машғулот йиғини” лойиҳаси ўз якунига етди. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида қишки спорт турларида юртимизда илк бор ўтказилган бундай йирик дастур якунига бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Унда МОҚ раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Шерзод Ташматов, Халқаро муз устида хоккей федерацияси (IIHF) вице-президенти Айваз Омарканов, Ўзбекистон хоккей федерацияси Ижрочи директори Элбек Маҳмудов, Осиё Олимпия кенгаши масъул вакили Тони Тарраф, шунингдек, тадбирда қатнашган ёш хоккейчи ва мураббийлар иштирок этишди.
Даставвал расмийлар йиғинни муваффақиятли якунлаб олишгани билан ёш хоккейчиларни қутлашди. Хусусан, Айваз Омарканов йиғин юқори савияда ташкил этилгани, буни ёш хоккейчиларнинг қувончга тўла кўзларидан билиб олиш мумкинлигини таъкидлади. Ўз навбатида, Равшан Ирматов хоккей спортида бундай катта масштабдаги лойиҳани ўтказиш учун ҳар томонлама тайёргарлик кўрилгани, ушбу йиғин ёш спортчиларнинг профессионал атлет бўлиб етишишлари йўлида муҳим мактаб бўлишини билдирди.
Тадбир давомида ёш спортчилар ҳам сўз олиб, хоккейни ўзлари учун янгидан кашф этишгани, машғулотлар давомида уларга барча шароитлар яратиб берилгани хусусида гапиришди. Шунингдек, ҳар бир иштирокчига йиғинда муваффақиятли қатнашишгани ҳақида сертификатлар топширилди.
Эслатиб ўтамиз, 1-7 август куни ташкил этилган ушбу лойида қитъамизнинг 30 дан ортиқ мамлакатидан 100 нафардан зиёд спортчи иштирок этди. Уларга ҳар бир амплуа бўйича бириктирилган экспертлар сабоқ беришди.

Международные сборы стали отличной школой для юных хоккеистов
Завершились первые международные “Тренировочные сборы молодых хоккеистов Азии”, которые стартовали в столице 1 августа. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось мероприятие, посвящённое завершению данных курсов. В нём приняли участие заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, вице-президент Международной федерации хоккея на льду (IIHF) Айваз Омарканов, исполнительный директор Федерации хоккея Узбекистана Элбек Махмудов, ответственный представитель Олимпийского совета Азии Тони Тарраф, а также участники семинара - молодые хоккеисты и тренеры.
В начале мероприятия официальные лица поздравили юных хоккеистов с успешным завершением сборов. В частности, Айваз Омарканов отметил, что учебные курсы были организованы на высоком уровне. В свою очередь, Равшан Ирматов подчеркнул, что для организации такого масштабного проекта в данном виде спорте велась всесторонняя подготовка, что эти сборы станут важной школой на пути становления юных спортсменов профессионалами своего дела.
В ходе мероприятия юные спортсмены в своём выступлении рассказали о том, что они заново открыли для себя хоккей, отметили, что для них были созданы все необходимые условия. Каждому участнику также были вручены сертификаты об успешном участии в сборах.
Напомним, что в этом мероприятии, которое проходило с 1 по 7 августа, приняли участие более 100 спортсменов из более чем 30 стран нашего континента. Их обучали специалисты, привлечённые со стороны IIHF.