МОҚ раҳбарияти мусобақадан сўнг енгил атлетикачиларимиз билан учрашди
Хабар берганимиздек, кеча пойтахтимизда енгил атлетика бўйича халқаро хотира турнири бўлиб ўтди. Мазкур мусобақадан сўнг МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов спортчиларимиз билан учрашишди. Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси базасида ўтган суҳбатда федерация раиси Андрей Абдувалиев, уч ҳатлаб сакраш устаси Руслан Курбанов ҳамда узунликка сакровчи Жавоҳир Нориев иштирок этишди.
Суҳбат давомида МОҚ раҳбарияти Олимпия ўйинлари лицензияларига даъвогарлик қилаётган спортчиларимизнинг ҳолати, кайфияти, оилавий шароитлари билан яқиндан танишди, уларнинг ижтимоий шароити, мақсадлари ҳақида суҳбатлашишди.
Таъкидлаш жоиз, ҳар икки атлетимиз ҳам анча юқори бўлган Токио-2020 нормативларини ҳозирча бажаришгани йўқ. Бироқ унга жуда яқин келишгани боис, уларнинг рейтинг орқали лицензион ҳудудга кириш эҳтимоли баланд. Мутасаддилар Олимпиада цикли якунлангунча қайси мусобақаларда иштирок этишлари, тайёргарлик режалари хусусида батафсил гаплашишди. Якунда МОҚ раҳбарияти ҳукуматимиз томонидан атлетларимизнинг ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётганларини айтиб, уларнинг келгуси фаолиятида омад тилаб қолишди.

Руководители НОК встретились с легкоатлетами
Как ранее нами сообщалось, вчера в столице завершился международный турнир памяти по лёгкой атлетике. После соревнования председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его первый заместитель Равшан Ирматов встретились со спортсменами. Встреча проходила на базе федерации лёгкой атлетики Узбекистана. В мероприятии также присутствовали председатель федерации Андрей Абдувалиев, мастер спорта международного класса, который выступает в направлении тройного прыжка Руслан Курбанов и Жавохир Нориев (прыжки в длину).
Во время беседы руководители НОК поинтересовались состоянием, настроением, семейным и социальным положением спортсменов, которые претендуют на лицензии Олимпийских игр Токио-2020, а также, спросили об их планах на будущее.
Следует отметить, что пока никто из этих двое атлетов не смогли выполнить норматив Токио-2020, который является намного высоким. Однако из-за того, что их результаты близки к нормативу, есть вероятность, что они войдут в зону лицензии через рейтинг. Официальные лица подробно обсудили, в каких соревнованиях они примут участие до окончания Олимпийского цикла, а также планы тренировок. В заключение руководство НОК заявило, что наше правительство полностью поддерживает наших спортсменов, и пожелало им успехов в дальнейшем.