Бугун Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров таваллуд айёмини нишонламоқда.
Отабек Умаров 1984 йил 15 май куни таваллуд топган. Отабек Муҳаммадалиевич ўтган йили Ўмоннинг Маскат шаҳрида ўтган Осиё Олимпия кенгашининг Бош Ассамблеясида ташкилотнинг вице-президенти этиб сайланди. У кишининг мазкур лавозимга сайланиши пойтахтимизнинг 2025 йил ёшлар Осиё ўйинларини қабул қилиш билан боғлиқ. Ишонамизки, Отабек Умаров ООК вице-президенти сифатида Янги Ўзбекистоннинг салоҳиятини бутун дунёга кўрсатишда жонбозлик кўрсатади.
Ушбу инсон узоқ вақтдан бери ўзбек спорти ривожига улкан ҳисса қўшиб келмоқда. Хусусан, Ўзбекистон триатлон федерацияси ва ММА ассоциациясига раҳбарлик қилган кезларида юртимизда ушбу спорт турлари, хусусан, оммавий спорт тарғиботини янги босқичга олиб чиқди. Зеро, Тошкентда илк бор мазкур йўналиш бўйича GFC-20 турнири ва Ўзбекистон чемпионатининг ўтказилиши мазкур фикрнинг исботига яққол далил бўла олади. Умид қиламизки, ушбу инсоннинг ташаббуси билан мамлакатимиз спорти, Марказий Осиёда Олимпия ҳаракати тарғиботи янада кучаяди.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Отабек Умаровни таваллуд айёми билан самимий табриклаб, у кишига узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Поздравляем Отабека Умарова!
Отабек Умаров родился 15 мая 1984 года. В прошлом году во время Генеральной Ассамблеи ОСА в Маскате Отабек Мухаммадалиевич был избран на пост вице-президента организации. Его избрание на эту должность связано проведением юношеских Азиатских игр 2025 года в Ташкенте. Несомненно, что Отабек Умаров, на новой должности будет способствовать демонстрации потенциала Нового Узбекистана всему миру.
Этот человек в течении длительного времени оказывает достойный вклад в развитие узбекского спорта. В частности, во время его руководства на федерации триатлона и ассоциации ММА, эти виды спорта, в частности пропаганда спорта была поднята на новый уровень. Впервые в Ташкенте был проведён турнир GFC-20 и чемпионат Узбекистана, что является тому доказательством. Мы искренне верим, что благодаря инициативам Отабека Умарова, ещё больше усилится пропаганда спорта, здорового образа жизни и Олимпийского движения не только в нашей стране, но и в Центральной Азии.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Отабека Умарова с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.