Президент қарори асосида Самарқандда Олий спорт маҳорати институти фаолиятини бошламоқда
Олимпия ва Паралимпия спорт турлари бўйича юқори малакали ҳамда замонавий билим ва технологияларни ўзлаштирган тренер, ҳакам селекционер ва бошқа мутахассисларни тайёрлаш мақсадида 2022 йил 6 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Олий спорт маҳорати институти фаолиятини ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 269-сон Қарори имзоланган эди. Ҳозирда унда белгиланган вазифалар ижроси юзасидан амалий ишлар олиб борилмоқда.
Қарорга мувофиқ, Самарқанд шаҳрида Олий спорт маҳорати институти ташкил этилди. Бу йил мазкур даргоҳга дастлабки талабалар қабул қилинади. МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов бошчилигида Институт фаолиятини йўлга қўйиш, унга терма жамоалардаги иқтидорли спортчиларни жалб этиш каби масалаларга бағишланган онлайн йиғилиш бўлиб ўтди. ZOOM платформаси орқали ташкил этилган тадбирда Институт ректори вазифасини бажарувчи, шунингдек, Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти ректори Илҳомжон Турсуналиев, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, федерация ва ассоциациялар масъуллар иштирок этишди.
Ушбу институтга олий спортда катта муваффақиятга эришган, хусусан, турли ёш тоифаларидаги Осиё ҳамда жаҳон чемпионатларида ғолиб ва совриндор бўлган, шунингдек, катталар ўртасидаги мамлакат биринчилигида ғалаба қозонган спортчилар имтиёзли қабул қилинади. Ўқиш давомийлиги 3 йилни ташкил этади. Унда бокс, дзюдо, енгил атлетика, оғир атлетика, эркин кураш, юнон-рум кураши, таэквондо WT, сузиш, академик эшкак эшиш, байдарка ва каноэда эшкак эшиш, гандбол, баскетбол ва паралимпия спорт турлари бўйича малакали кадрлар тайёрланади.
Шерзод Рихсибаевич ушбу таълим даргоҳининг илк қабулини муваффақиятли ўтказиш лозимлигини алоҳида таъкидлади. Шу мақсадда федерациялар масъулларига жараённи шаффоф ва очиқ ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Согласно Постановлению Президента в Самарканде начинает работу Институт Высшего спортивного мастерства
В целях подготовки высококвалифицированных тренеров, судей-селекционеров и других специалистов по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, имеющие современные знания и навыки работы с технологиями, 6 июня 2022 года было подписано Постановление Президента Республики Узбекистан № 269 “О мерах по организации деятельности Института Высшего спортивного мастерства”. В настоящее время ведётся практическая работа по выполнению поставленных в ней задач.
В соответствии с Постановлением в Самарканде создан Институт Высшего спортивного мастерства. В этом году в это учебное заведение будут приняты первые студенты. Под руководством заместителя председателя НОК Шерзода Ташматова состоялось онлайн-совещание, посвящённое таким вопросам, как налаживание деятельности института, привлечение в него талантливых спортсменов из Национальных команд. В мероприятии, организованном через платформу ZOOM, приняли участие исполняющий обязанности ректора нового вуза, а также ректор Института переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту Илхомжон Турсуналиев, ответственные лица Министерства молодёжной политики и спорта, Федераций и Ассоциаций.
В данный вуз принимаются спортсмены, добившиеся больших успехов в спорте высших достижений, в частности, победители и призёры чемпионатов Азии и мира в различных возрастных категориях, а также победители первенств страны среди взрослых. Продолжительность обучения-3 года. Он готовит квалифицированных специалистов по боксу, дзюдо, лёгкой атлетике, тяжёлой атлетике, вольной и греко-римской борьбе, таэквондо, плаванию, академической гребле, гребле на байдарках и каноэ, гандболу, баскетболу и Паралимпийским видам спорта.
Шерзод Рихсибаевич особо подчеркнул необходимость успешного первого приёма данного учебного заведения. С этой целью Федерации поручили своим ответственным лицам организовать данный процесс прозрачно и открыто.