Енгил атлетиканинг уч ҳатлаб сакраш йўналиши бўйича ёшлар ўртасида Осиё ва жаҳон чемпиони, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинлари ғолиби Шарифа Давронова Осиё енгил атлетика ассоциацияси томонидан “Йилнинг энг яхши ёш енгил атлетикачиси” деб топилди. Бугун Осиё енгил атлетика ассоциацияси вице-президенти, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси раиси ўринбосари Андрей Абдувалиев ушбу совринни атлетимизга топширди.
Андрей Ҳакимович спортчимизни тақдирлар экан, унга келгуси мусобақаларда омад тилади. Хусусан, жорий йил Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида ўтказиладиган Осиё ўйинларида ҳам барча ундан олтин медаль кутаётганини қўшимча қилди. Ўз навбатида, Ш.Давронова келгусида катталар ўртасида ҳам йил спортчиси бўлиш учун астойдил ҳаракат қилишини билдирди.
Маълумот учун, жорий йил ҳисобидан Осиё миқёсида ёшлар ўртасида ўтадиган мусобақалар якунига етди. Давронова 2023 йил пойтахтимиз мезбонлик қилган Осиё чемпионатида 13.99 метр натижа қайд этган. Бу йил давомида нафақат қитъа, балки жаҳон миқёсида ёшлар тоифасидаги энг юқори кўрсаткич бўлиб турибди.

Шарифа Давронова-Лучшая молодая легкоатлетка Азии!
Чемпионка Азии и мира среди молодёжи по легкой атлетике в тройном прыжке, победительница Игр Исламской солидарности Конья-2021 Шарифа Давронова была названа Азиатской легкоатлетической ассоциацией “Самой лучшей молодой легкоатлеткой года”. Сегодня вице-президент Азиатской легкоатлетической ассоциации, заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев вручил этот приз спортсменке.
Андрей Хакимович пожелал Давроновой удачи в предстоящих соревнованиях. В частности, достойно защитить честь нашей страны на Азиатских играх, которые пройдут в этом году в китайском городе Ханчжоу. В свою очередь, Ш.Давронова отметила, что в будущем будет усердно работать, чтобы стать спортсменкой года и среди взрослых.
Для информации, соревнования Азиатского континента среди молодёжи по данной дисциплине, которые были запланированы на этот год подошли к концу. Давронова показала результат 13,99 метра на чемпионате Азии 2023 года, проходившем в нашей столице. Это самый лучший показатель в молодёжной категории не только на континенте, но и во всём мире в течение всего года.