Ўзбек спортининг олдида турган муҳим вазифалар муҳокама қилинди
Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигининг Ҳайъат олди йиғилишига киритилган масалалар, шунингдек, спорт соҳасида 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида қилинган ишлар сарҳисоби ва иккинчи ярим йиллик режаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ташкил этилган тадбирда Вазир Адҳам Икрамов ҳамда унинг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Азизжон Камилов ҳамда Шерзод Ташматов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, Республика олий спорт маҳорати мактаблари раҳбарияти, федерация ва ассоциациялар масъуллари, ҳудудлардаги олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказларининг директорлари, спорт фахрийлари иштирок этишди. Вилоятлардаги Ёшлар сиёсати ва спорт бошқармаси мутасаддилари тадбирга ZOOM платформаси орқали уланишди.
Йиғилишни Адҳам Икрамов очиб берди. Вазир ўз нутқида нафақат олий спорт ютуқлари, балки бутун мамлакатимиз бўйлаб оммавий спорт тарғиботини кучайтириш бўйича олиб борилаётган ишлар, соҳада эришилаётган натижаларга алоҳида тўхталди. Хусусан, спорт мактабларидаги мураббийларнинг ойлик маошлари сезиларли даражада ошгани, спорт таълим муассасаларининг моддий техник базаси яхшилангани, атлетларимизнинг халқаро майдонда юқори натижаларга эришаётгани, бунинг учун маҳаллий ҳамда халқаро ўқув-машғулот йиғинлари узликсиз тарзда ташкил этилаётгани ҳақида гапирди. Бироқ бу билан тўхталиб қолмасдан, ҳар бир йўналишни танқидий руҳда ҳам кўриб чиқиш лозимлигини қўшимча қилди. Адҳам Илҳамович жорий йил бўлиб ўтадиган Чэнду-2021 Бутунжаҳон ёзги Универсиада ўйинлари, Беларусь мезбонлик қиладиган II МДҲ ўйинлари, Ханчжоу-2022 XIX ёзги Осиё ўйинларида ҳам юқори натижа қайд этиб, халқимиз ва Президентимизнинг ишончини оқлаш лозимлигини таъкидлади.
Тадбирни олиб борган Ойбек Касимов 2023 йил давомида ташкил этиладиган комплекс мусобақалар ҳақида умумий маълумот берди. Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда Шерзод Ташматов терма жамоаларимизнинг ушбу мусобақаларга кўраётган тайёргарлиги, кутилаётган натижалар, мақсадлар ҳақида тўхталишди. Уларга кўра, Ўзбекистон делегацияси Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида 400 нафардан ортиқ спортчи билан иштирок этиши кутилмоқда. 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида мезбон давлат 31 та олтин медаль билан умумжамоа ҳисобида тўртинчи ўринни қўлга киритган. Шуни инобатга ҳолда, Ўзбекистон делегацияси Ханчжоу-2022 да камида 30 та олтин медаль билан ўз тарихидаги энг юқори натижасини янгилаб, илк бор кучли тўртликдан жой олиши режалаштирилган. Қайд этиш жоиз, бунгача делегациямизнинг энг юқори кўрсаткичи 2018 йилги Осиё ўйинларига тўғри келиб, унда мамлакатимиз 21 та олтин медаль билан умумжамоа ҳисобида бешинчи ўринни эгаллаган. Шунингдек, йиғилиш давомида Универсиада ва МДҲ ўйинларида ҳам делегациямиз олдида улкан марралар тургани қўшимча қилинди. Айниқса, МДҲ ўйинларида қатнашадиган таркибнинг аксарияти “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларида иштирок этиши кутилаётган авлоддан ташкил топганига алоҳида урғу берилди.
Ўз навбатида, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев ҳамда унинг ўринбосари Отабек Эргашев мамлакатимизда Паралимпия ҳаракатини ривожлантириш, жисмоний имконияти чекланган аҳоли қатламига спорт билан шуғулланиш учун кенг имкониятлар яратиш борасида олиб борилаётган ишлар ва келгусидаги режалар хусусида тўхталишди. М.Ташходжаев Парижда ўтаётган пара енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионати орқали спортчиларимиз келаси йил ушбу шаҳарда ўтадиган Паралимпия ўйинларига айни пайтгача 15 та йўлланма қўлга киритишгани, мусобақа давомида ушбу кўрсаткични янада яхшилаш кутилаётгани ҳақида маълум қилди. Мутасаддилар Ханчжоу-2022 Параосиё ва Париж-2024 Паралимпия ўйинларида делегациямизнинг муносиб иштирокини таъминлаш устувор вазифа экани ҳақида гапиришди.
Йиғилиш давомида масъулларга терма жамоалар ва ҳудудлардаги спорт таълим муассасаларида тиббий таъминотга катта аҳамият қаратиш, улардаги илмий-методик қўлланмаларни кўпайтириш, спортчиларнинг рационидаги овқатлар калориясини кучайтириш, комплекс мусобақаларга тайёрланаётган жамоаларга максимал шароитлар яратиш бўйича қўшимча топшириқлар берилди. Шунингдек, қолган масалалар эртага Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги Ҳайъатининг навбатдаги кенгайтирилган йиғилишида кўриб чиқилиши маълум қилинди.

Обсуждены важные задачи, стоящие перед узбекским спортом
Сегодня состоялось совещание, посвящённое вопросам, включенным в повестку дня заседания Коллегии Министерства молодёжной политики и спорта, а также подведению итогов работы в сфере спорта за первое полугодие 2023 года и планам на второе полугодие. В мероприятии, организованном в Национальном Олимпийском комитетом Узбекистана, приняли участие министр Адхам Икрамов и его заместитель Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, руководство школ Высшего спортивного мастерства Республики, Федерации и Ассоциации по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта в регионах, ветераны спорта. Официальные лица управления Молодёжной политики и спорта в регионах подключились к мероприятию через платформу Zoom.
В своей вступительной речи министр особо отметил не только высокие спортивные достижения, но и проводимую работу по усилению пропаганды массового спорта по всей стране, достигнутые результаты в этой области. В частности, он рассказал о значительном повышении заработной платы тренеров спортивных школ, улучшении материально-технической базы спортивных учебных заведений, высоких достижениях спортсменов на международной арене, о непрерывно организовываемых местных и международных учебно-тренировочных сборах. Кроме того, он добавил, что каждое направление также следует рассматривать в критическом духе, не останавливаясь на достигнутом. Адхам Ильхамович отметил, что должно быть оправдано доверие узбекского народа и Президента на предстоящих в этом году играх Всемирной летней Универсиады Ченду-2021, II играх СНГ (Беларусь), XIX летних Азиатских играх Ханчжоу-2022.
Ойбек Касимов, который провёл мероприятие, дал обзор комплексных соревнований, которые будут организованы в течение 2023 года. Шахрулло Махмудов и Шерзод Ташматов рассказали о подготовке отечественных сборных к этим состязаниям, ожидаемых результатах, целях. Ожидается, что делегация Узбекистана примет участие в Азиатских играх Ханчжоу-2022 с более чем 400 спортсменами. На Азиаде 2018 года в Индонезии страна-хозяйка заняла четвёртое место в общекомандном зачёте с 31 золотой медалью. Учитывая это, планируется, что делегация Узбекистана в Ханчжоу впервые войдёт в четверку сильнейших, обновив свой наивысший результат в истории, завоевав не менее 30 золотых наград. Стоит отметить, что до этого самый лучший показатель узбекской делегации был зафиксирован на Азиатских играх 2018 года, где наша страна вошла в Тор-5 лучших государств-участников, с 21 золотой медалью. Также в ходе встречи было добавлено, что на Универсиаде и играх СНГ перед отечественной делегацией стоят огромные цели. В частности, было подчёркнуто, что большая часть состава, участвующего в играх СНГ, состоит из поколения, которое, как ожидается, будет участвовать в юношеских Азиатских играх “Ташкент-2025”.
В свою очередь, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухтархон Ташходжаев и его заместитель Отабек Эргашев затронули вопросы развития Паралимпийского движения в стране, создания широких возможностей для занятий спортом для людей с ограниченными физическими возможностями и дальнейших планов. М.Ташходжаев сообщил, что благодаря успешному участию узбекской делегации в проходящих во Франции чемпионате мира по пара-атлетике, отечественные спортсмены уже завоевали 15 путёвок на Паралимпийские игры Париж-2024. И в ходе соревнований ожидается дальнейшее улучшение этого показателя. Официальные лица говорили о приоритете обеспечения достойного участия нашей делегации в Параазиатских играх Ханчжоу-2022 и Паралимпиаде Париже-2024.
В ходе совещания ответственным лицам были даны дополнительные поручения уделить большое внимание медицинскому обеспечению в спортивных учебных заведениях сборных команд и регионов, увеличить научно-методическое применение в них, повысить калорийность продуктов питания в рационе спортсменов, создать максимальные условия для команд, готовящихся к комплексным соревнованиям. Также было объявлено, что остальные вопросы будут рассмотрены завтра на очередном расширенном заседании Коллегии министерства молодежной политики и спорта.