Кураш ва жиу-житсу бўйича терма жамоаларимизнинг Осиё ўйинларига тайёргарлиги муҳокама қилинди
Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари дастуридан бир қатор ноолимпия спорт турлари ҳам ўрин олган бўлиб, ҳозирда барча терма жамоаларимиз йилнинг энг муҳим стартига тайёрланмоқда. МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов кураш ва жиу-житсу бўйича жамоаларимизнинг олиб бораётган ҳозирлиги билан танишди. Унда, шунингдек, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги бўлим бошлиғи Акром Низаметдинов ҳам иштирок этди.
Ш.Ташматов учрашув давомида Осиё ўйинларига тайёргарлик давлатимиз томонидан тўлалигича қўллаб-қувватланаётгани, бунга жавобан ҳар бир спорт туридан медаллар кутилаётганини таъкидлади. Қайд этиш жоиз, кураш 2018 йил Индонезиядаги Осиё ўйинларида Ўзбекистон делегациясига энг кўп олтин медаль келтирган спорт тури ҳисобланади. Суҳбат давомида курашчиларимиз Хитойда ҳам делегациямизнинг муваффақиятига катта ҳисса қўшишни мақсад қилишгани таъкидланди.
Ўз навбатида, жиу-житсучиларимизнинг ҳам режалари атрофлича кўриб чиқилди. Мутахассислар терма жамоамиз Осиё ўйинларига тайёргарлик жараёнида ушбу спорт тури ватани бўлмиш Бразилияда ўқув-машғулот йиғинини ўтказиш режалаштирилганини маълум қилишди. Учрашув давомида спортчиларнинг тиббий-фармакологик таъминотини кучайтириш, уларни тиббий кўрикдан ўтказиш, тайёргарлик режасини янада пухта ишлаб чиқиш бўйича қўшимча тавсиялар берилди.

Обсуждена подготовка отечественных сборных по курашу и джиу-джитсу к Азиатским играм
Программа Азиатских игр Ханчжоу-2022 также включает ряд неолимпийских видов спорта, и в настоящее время все Национальные сборные готовятся к данным важнейшим стартам года. Заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов ознакомился с деятельностью команд по курашу и джиу-джитсу. Во встрече также принял участие начальник отдела Министерства молодёжной политики и спорта Акром Низаметдинов.
В ходе встречи Ш.Ташматов отметил, что подготовка к Азиатским играм полностью поддерживается государством, в ответ на это от представителей каждого вида спорта ожидается результативное выступление. Стоит отметить, что курашисты на Азиатских играх 2018 года в Индонезии пополнили копилку делегации Узбекистана наибольшим количеством золотых медалей. В ходе беседы было отмечено, что единоборцы стремятся внести большой вклад в успех отечественной сборной также в Китае.
В свою очередь, представители джиу-джитсу также подробно рассмотрели свои планы. Специалисты сообщили, что в ходе подготовки сборной к Азиатским играм планируется провести УТС в Бразилии, родине этого вида спорта. В ходе встречи были даны дополнительные рекомендации по усилению медико-фармакологического обеспечения спортсменов, проведению их медицинских осмотров, более тщательной разработке плана подготовки.