Европа ўйинларида ўзбек миллий курашининг тақдимоти ўтказилди
Польшанинг Краков ва Малопольска шаҳарларида ўтган 3-Европа ўйинларида миллий спортимиз курашнинг тақдимоти бўлиб ўтди. Мазкур тадбирга кўҳна қитъанинг 50 га яқин давлатидан спортчилар ташриф буюрди. Тақдимот шаклидаги мусобақа Европа очиқ чемпионати мақомида ташкил этилди.
Халқаро кураш ассоциацияси, Европа кураш конфедерацияси ҳамда Ўзбекистон кураш федерацияси, шунингдек, юртимизнинг Польшадаги элчихонаси ҳамкорлигида ўтказилган очиқ чемпионатда европалик номдор полвонлар иштирок этди. Тадбир аввалида кураш бўйича ўқув-семинар машғулотлари уюштирилди. Унда полвонлар ва уларнинг мураббийларига кураш қоидалари, беллашувларни баҳолаш тартиби тушунтирилди.
Бундан ташқари, тадбир давомида матбуот анжумани ташкил этилиб, оммавий ахборот воситаларига курашнинг дунёдаги ривожи, Олимпия ўйинлари дастуридан ўрин олиши йўлида амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумот берилди. Мукофот жамғармаси 7000 евродан иборат мусобақа эркак ва аёллар ўртасида мутлақ вазн тоифасида бўлиб ўтди. Якунда ғолиб ва совриндорлар қуйидагича кўриниш олди:

В рамках Европейских игр состоялась презентация Национального кураша
На 3-х Европейских играх, проходивших в Кракове и Малопольске (Польша) состоялась презентация узбекского национального вида кураш. Мероприятие посетили спортсмены из около 50 стран. Соревнования в формате презентации были организованы в статусе открытого чемпионата Европы.
В данном турнире, организованном совместно Международной ассоциацией кураша, Европейской конфедерацией кураша и Федерацией кураша Узбекистана, а также посольством Узбекистана в Польше, приняли участие именитые европейские единоборцы. Сначала был организован тренинг-семинар по курашу. В нём спортсменам и их тренерам разъяснялись правила кураша, критерии оценки соревнований.
Кроме того, в ходе мероприятия была организована пресс-конференция, на которой СМИ были проинформированы о развитии данной дисциплины в мире, о работе, проводимой в рамках включения в программу Олимпийских игр. Состязания, призовой фонд которых составил 7000 евро, прошли в абсолютной весовой категории среди мужчин и женщин. Медалисты: