Ўзбекистон делегацияси “LONGINES GLOBAL Champions Tour 2023” мусобақасида иштирок этди
20-26 июнь кунлари Баҳромжон Газиев бошчилигидаги Ўзбекистон йилқичилик ва спорти федерацияси мутасаддилари Франциянинг Париж шаҳрида ташкил этилган нуфузли “LONGINES GLOBAL Champions Tour 2023” мусобақасида иштирок этишди. Тадбир давомида ҳамюртларимиз мусобақалар ташкил этиш ва зотдор отларни кўпайтириш каби йўналишларда қатор истиқболли келишувларга эришишди.
Мазкур тадбирда Ўзбекистон делегациясига мамлакатимизнинг Франциядаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Сардор Рустамбоев ҳамроҳлик қилди. Б.Газиев сафар давомида машҳур Эйфель минорасининг муҳандиси Густав Эйфелнинг набираси, Франция от спорти федерацияси вице-президенти Виржини Купер-Эйфель билан учрашди. Суҳбатда пойтахтимиздаги “Universal Horses Stable” от спорти мажмуасида ҳам нуфузли мусобақаларни ўтказиш бўйича Франция тажрибасини ўрганиш, Париждаги машҳур “Saint Laurent” модалар уйининг унга ҳомийлик қилиши бўйича фикр алмашилди. Шунингдек, 2025-2026 йиллар давомида мамлакатимизда “Global Tour” мусобақаларини ўтказиш бўйича ҳам келишувга эришилди.
“LONGINES GLOBAL Champions Tour 2023” турнири ҳақида тўхталадиган бўлсак, баҳслар Парижнинг рамзи бўлмиш Эйфель минорасининг олдидаги Версал майдонида ташкил этилди. Қайд этиш жоиз, ушбу мажмуа 1 йилдан сўнг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида от спорти бўйича ўтадиган баҳсларга мезбонлик қилади. Қизиқарли курашларга бой ўтган баҳсларда германиялик 2 карра Олимпиада совриндори Кристиан Альман ғалаба қозонди. Баҳромжон Газиев ушбу чавандозни муваффақият билан қутлаб, уни юртимизда ўтадиган мусобақаларга таклиф қилди.

Делегация Узбекистана приняли участие в турнире “LONGINES GLOBAL Champions Tour 2023”
С 20 по 26 июня представители Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана во главе с Бахромжоном Газиевым приняли участие в престижном турнире “LONGINES GLOBAL Champions Tour 2023”, организованном во французском городе Париж. В ходе мероприятия наши соотечественники достигли ряда перспективных договорённостей по таким направлениям, как организация соревнований и разведение чистокровных лошадей.
Делегацию Узбекистана на этой встрече сопровождал Чрезвычайный и Полномочный посол нашей страны во Франции Сардор Рустамбоев. Во время поездки Б.Газиев встретился с вице-президентом Французской федерации конного спорта Вирджинией Купер-Эйфель, внучкой знаменитого инженера Эйфелевой башни Густава Эйфеля. В ходе беседы обсуждался опыт Франции по проведению престижных соревнований в конноспортивном комплексе «Universal Horses stable» в Ташкенте, а также спонсорство его знаменитым парижским домом моды «Saint Laurent». Также достигнута договорённость о проведении в нашей стране в 2025-2026 годах соревнований “Global Tour”.
Что касается “LONGINES GLOBAL Champions Tour 2023”, то соревнования были организованы на площади Версаля перед Эйфелевой башней. Стоит отметить, что в этом спортивном комплексе будут проходить соревнования по конному спорту летних Олимпийских игр Париж-2024. Победителем данного турнира стал 2-кратный Олимпийский чемпион из Германии Кристиан Альман. Бахромжон Газиев поздравил этого всадника с успехом и пригласил его на соревнования, которые пройдут в нашей стране.