Халқаро Олимпия куни ва Ёшлар кунига бағишлаб ўтказилган оммавий югуриш мусобақаси 60 мингдан зиёд ёшларни қамраб олди
Маълум қилганимиздек, бугун бутун Республикамиз бўйлаб 23 июнь – Халқаро Олимпия куни ҳамда 30 июнь Ёшлар кунига бағишланган “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси ўтказилди. Юртимизнинг 16 шаҳрини қамраб олган ушбу тадбирнинг Тошкент шаҳридаги баҳслари ҳам юқори савияда ташкил этилди.
Мусобақанинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги хавфсизлик кенгаши, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси мутасаддилари иштирок этишди. Маросимда сўз олган расмийлар мамлакатимизда ёш авлоднинг бугунги кунда спорт билан шуғулланишлари учун яратилаётган шароитлар, Президентимиз томонидан бу борада олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида тўхталиб ўтишди. Шунингдек, тадбир давомида Халқаро Олимпия қўмитаси Президенти Томас Бахнинг Олимпия куни муносабати билан йўллаган байрам табриги ҳам қўйиб берилди.
Қайд этиш жоиз, ушбу мусобақада мамлакатимиз вакилларидан ташқари қўшни Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистондан ташриф буюрган спортчилар, қолаверса, юртимизда фаолият олиб бораётган дипломатик корпус вакиллари ҳам иштирок этишди. Бутун Республикамиз бўйлаб ўтган тадбир Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, барча шаҳар ва вилоят ҳокимликлари ҳамкорлигида ташкил қилинди. Мусобақанинг бош ҳамкори “O'zbekneftgaz” АЖ бўлиб, тадбирнинг ташкилий, техник-тайёргарлик ишлари Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси томонидан амалга оширилди.
Рақамлар хусусида тўхталадиган бўлсак, ушбу оммавий югуриш мусобақасида Республикамиз бўйича жами 60 мингдан зиёд иштирокчи қатнашди. Улар орасида 17 мингга яқин талабалар, шунингдек, ҳарбий ўқув юртларининг курсантлари ва битирувчиларидан иборат Ватан Қалқони ҳарбий-ватанпарварлик гуруҳи ҳам бор.
Фарғона, Наманган, Бухоро, Самарқанд, Нукус шаҳарларида 1 миля (1609 метр) ва 3 км, Андижон, Гулистон, Нурафшон, Жиззах, Термиз, Навоий, Қоровулбозор, Қарши, Урганч ва Ғузор шаҳарларида 3 км масофада баҳслар бўлиб ўтди. “Ҳумо арена” мажмуасининг олдидаги майдон мезбонлик қилган Тошкент шаҳридаги баҳслар эса 1 миля, 3 км ва 10 км масофаларда ташкил этилди. Мусобақанинг шиори эса Халқаро Олимпия кунининг 75 йиллиги муносабати билан илгари сурилган #LetsMove (“Келинг, ҳаракатланамиз”) хештеги бўлди.
Бугун кечки дастурда Тошкент шаҳридаги “Миллий боғ” масканида пойтахтимизда ўтган мусобақанинг ғолиб ва совриндорларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтади.

International Olympic Day and Youth Day greeted thousands of sports fans
A mass race at a high level was held throughout of Uzbekistan dedicated to the celebrations of Olympic Day and Youth Day on June 25 in 16 cities of the country.
The Opening ceremony was attended by the heads of the Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Youth Policy and Sports, the Ministry of Internal Affairs and the National Olympic Committee of Uzbekistan. A speech by the President of the IOC Mr. Thomas Bach was used to congratulate participants and fans on the Olympic Day celebration.
In addition to domestic supporters of a healthy lifestyle, athletes from neighborhood countries such as  Kazakhstan, Tajikistan and Kyrgyzstan, as well as representatives of the Diplomatic corps operating in our country, took part in this event. The Olympic Day was organized in cooperation with the Ministry of Youth Policy and Sports, the National Olympic Committee OF Uzbekistan, the Ministry of Defense, the Ministry of the Interior, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and Mayors of all cities and regions.
More than 60 thousand participants throughout the Republic attended Olympic Day. Among them, youth, athletes, sports fans etc. The general partner of the competition Uzbneftegaz JSC assisted in the organizational and technical matters with Athletics federation of Uzbekistan.
Olympic Day Run was held in Fergana, Namangan, Bukhara, Samarkand and Nukus cities at a distance of 1 mile and 3 km distance was organized in Andijan, Gulistan, Nurafshon, Dzhizak, Termez, Navoi, Karaulbazar, Karshi, Urgench and Guzarantzian. Celebrations in the capital, Tashkent city carried out at distances of 1 mile, 3 km and 10 km. The motto of the event hashtag #letsmove ("let’s move") aimed to encourage youth to participate in sports activities.