Ўзбекистон баскетбол федерациясига янги раҳбар сайланди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон баскетбол федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда федерацияга янги раис сайлаш кун тартибидаги асосий масала бўлди.
Тадбирда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов, Спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Федерация мутасаддилари ва унинг ҳудудий вакиллари, спорт фахрийлари иштирок этишди.
Конференцияни Адҳам Икрамов кириш сўзи билан очиб берди. Вазир баскетболнинг нафақат профессионал, балки оммавий спортда ҳам тутган ўрни хусусида тўхталди. Ушбу спорт тури билан шуғулланиш учун имкониятлар кўплиги, ҳар бир таълим даргоҳлари ва маҳаллаларда спорт майдонларининг мавжудлиги, “5 ташаббус олимпиадаси” мусобақасига стритбол йўналишининг киритилгани унинг оммавийлигини оширишда ёрдам беришини қўшимча қилди.
Даставвал, бошқа ишга ўтгани сабабли Ўзбекистон баскетбол федерацияси раиси лавозимида ишлаб келган Русланбек Давлетов ўз хоҳишига кўра ёзган аризаси кўриб чиқилди ва делегатлар томонидан қаноатлантирилди.
Шундан сўнг йиғилиш кун тартибидаги асосий масалага ўтилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Махкамов Илҳом Рустамовичнинг номзоди Ўзбекистон баскетбол федерацияси раиси лавозимига таклиф этилди ва конференция иштирокчилари  томонидан бир овоздан маъқулланди. Шу тариқа Илҳом Махкамов Ўзбекистон баскетбол федерацияси раиси этиб сайланди.
Маълумот учун, Илҳом Махкамов 1979 йил Тошкент шаҳрида туғилган. Узоқ йиллардан бери коммунал соҳада, хусусан, “Ўзкоммунхизмат” агентлигининг бош директори, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Коммунал соҳа, транспорт, капитал қурилиш ва қурилиш индустрияси масалалари ахборот-таҳлил департаменти мудири ишлаган. 2021 йилдан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири лавозимида фаолият юритяпти.
Ойбек Касимов ва тадбирда сўз олган бошқа иштирокчилар федерациянинг янги раҳбарига мамлакатимизда баскетбол спорти ривожини янги даражага олиб чиқиш, терма жамоаларимизни нафақат юртимиз, балки жаҳонда етакчилар қаторига қўшиш йўлидаги ишларида куч-ғайрат тилашди.
Ўз ўрнида, Илҳом Махкамов билдирилган ишончни оқлашга, баскетбол спортини мамлакатимизда янада оммалаштириш, спортчиларимиз учун барча шароитларни яратиб беришга ваъда берди. Шунингдек, келгусида терма жамоаларнинг халқаро майдондаги иштирокини кўпайтириш, ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этилишини маълум қилди.
Тадбир давомида айни пайтдаги мавжуд муаммолар, уларни бартараф этиш масалалари кўриб чиқилиб, дастлабки режалар келишиб олинди. Шунинг билан, Ўзбекистон баскетбол федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

Избран новый глава Федерации баскетбола Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации баскетбола Узбекистана. В ней главным вопросом повестки дня стало избрание нового председателя Федерации.
В мероприятии приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, председатель совета ветеранов спорта Баходир Махситов, официальные лица Федерации и её территориальные представители, ветераны спорта.
Конференцию с вступительным словом открыл Адхам Ильхамович. Министр остановился на роли баскетбола не только в профессиональном, но и в массовом спорте. Он добавил, что имеются все необходимые возможности для занятий этим видом спорта, наличие учебных заведений и спортивных площадок в каждом районе, а также включение направления стритбола в соревнования “Олимпиады 5 инициатив” помогут повысить его популярность.
Сначала было рассмотрено заявление Русланбека Давлетова, занимавшего пост председателя Федерации баскетбола Узбекистана, о переходе на другую работу и удовлетворено делегатами.
После этого совещание перешло к главному вопросу повестки дня. На нём была предложена кандидатура министра Транспорта Республики Узбекистан Махкамова Илхома Рустамовича на должность председателя Федерации баскетбола Узбекистана и единогласно одобрена участниками конференции. Таким образом, Илхом Махкамов был избран председателем Федерации баскетбола Узбекистана.
Для справки, Илхом Рустамович родился в Ташкенте в 1979 году. Долгие годы работал в коммунальной сфере, в частности, Генеральным директором агентства «Узкоммунхизмат», заведующим информационно-аналитическим департаментом по вопросам коммунальной сферы, транспорта, капитального строительства и строительной индустрии Кабинета Министров Республики Узбекистан. С 2021 года занимает должность министра Транспорта Республики Узбекистан.
Ойбек Касимов и другие участники мероприятия пожелали новому руководителю Федерации удачи и успехов в работе, направленной на то, чтобы поднять развитие баскетбола в нашей стране на новый уровень, сделать Национальные сборные лидерами не только в нашей стране, но и на мировой арене.
В свою очередь, Илхом Махкамов пообещал оправдать оказанное ему доверие, сделать баскетбол более популярным в республике, создать все необходимые условия для спортсменов. Он также сообщил, что в будущем планируется увеличить участие сборных на турнирах международного уровня, организовать учебно-тренировочные сборы.
В ходе мероприятия были рассмотрены существующие на данный момент проблемы, вопросы их преодоления, согласованы предварительные планы. На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации баскетбола Узбекистана завершила свою работу.