Шоссе йўналишидаги баҳслар якунланди, навбат трек дастурига
Таиланднинг Районг шаҳрида велоспортнинг шоссе йўналиши бўйича U-20, U-23 ёш тоифалари ва катталар ўртасида Осиё чемпионати ўз якунига етди. Унда иштирок этган Ўзбекистон терма жамоаси 2 та олтин, 4 та кумуш ва 3 та бронза, жами 9 та медалга сазовор бўлди. Ўзбекистон велосипед спорти федерациясининг маълум қилишича, ушбу натижа билан терма жамоамиз 27 давлат орасида учинчи ўринни эгаллади. Гарчи юртдошларимиз Париж-2024 Олимпиадасига тўғридан тўғри йўлланма берувчи йўналишларда шоҳсупага кўтарила олмаган бўлишсада, қимматли рейтинг очколарини ўз ҳисобларига ёздириб қўйишди. Мусобақада спортчиларимиз қуйидаги йўналишларда шоҳсупага кўтарилишди:
Ольга Забелинская (индивидуал старт пойгаси, катталар)
Янина Кускова (индивидуал старт пойгаси, U-23)
Аралаш жамоавий пойга (катталар)
Аралаш жамоавий пойга (U-23)
Асал Ризаева (индивидуал старт пойгаси, U-20)
Янина Кускова (гуруҳ пойгаси, U-23)
Аралаш жамоавий пойга (U-20)
Асал Ризаева (гуруҳ пойгаси, U-20)
Бегзод Раҳимбоев (гуруҳ пойгаси, U-23)
Терма жамоамиз айни пайтда Таиланддан Малайзияга етиб борди. Спортчиларимиз эндиликда 19 июнь кунига қадар трек йўналишида қитъа биринчилиги учун баҳс олиб боришади.

Велоспортсмены Узбекистана, достойно выступив на ЧА по шоссейной велогонке, отправились в Малайзию
В Районге (Таиланд) завершился чемпионат Азии по шоссейной велогонке U-20, U-23 и среди взрослых. Сборная нашей страны завоевала 2 золотые, 4 серебряные и 3 бронзовые медали. По информации Федерации велосипедного спорта Узбекистана с данным результатом отечественная делегация заняла третье место среди 27 стран. Хотя узбекские атлеты не смогли подняться на пьедестал почёта в программах, дающих прямые путевки на Олимпийские игры 2024 года в Париже, они записали на свой счёт ценные рейтинговые очки. На соревнованиях спортсмены нашей страны завоевали медали в следующих дисциплинах:
Ольга Забелинская (индивидуальная стартовая гонка, взрослые)
Янина Кускова (индивидуальная стартовая гонка, U-23)
Смешанная командная гонка (взрослые)
Смешанная командная гонка  (U-23)
Асал Ризаева (индивидуальная стартовая гонка, U-20)
Янина Кускова (групповая гонка, U-23)
Смешанная командная гонка (U-20)
Асал Ризаева (групповая гонка, U-20)
Бегзод Рахимбоев (групповая гонка, U-23)
Сборная Узбекистана добралась из Таиланда в Малайзию. Теперь до 19 июня наши соотечественники будут соревноваться за первенство континента по треку.