Спортсевар ёшлар учун байрам яқин
Ўтган йилдан бошлаб 23 июнь – Халқаро Олимпия куни ҳамда 30 июнь – Ёшлар кунига бағишлаб “Янги нафас” халқаро югуриш мусобақасини ўтказиш йўлга қўйилди. Бу йил ҳам ушбу спорт байрамини катта шодиёна билан ўтказиш кўзда тутилган бўлиб, 25 июнь санасида бутун Республикамиз бўйлаб “Янги Нафас” халқаро югуриш мусобақаси ташкил этилади. Бугун Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида ушбу тадбир тайёргарлигига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ ҳамда Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси мутасаддилари, ташкилий қўмита аъзолари ҳамда ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Даставвал ташкилий қўмита аъзолари тадбир ҳақида батафсил маълумот беришди. Унга кўра, 25 июнь куни бир вақтнинг ўзида Ёшлар кунига бағишлаб Республикамизнинг 16 та шаҳрида “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси, шунингдек, “Ватан қалқони” ҳарбий-ватанпарварлик руҳидаги беллашувлар ўтказилади. Қолаверса, Халқаро Олимпия куни муносабати билан 1 миля (тахминан 1.6 км) масофага тенг рамзий югуриш баҳслари ҳам бўлиб ўтади.
Тошкентда ўтказиладиган спорт тадбирининг иштирокчилари учун танлов асосида 3 та масофа тақдим этилади: 1 миля (1609 м), 3 км, 10 км. Фарғона, Наманган, Бухоро, Самарқанд ва Нукус шаҳарларида – 1 миля ва 3 км, Андижон, Нурафшон, Гулистон, Жиззах, Термиз, Навоий, Қоровулбозор, Қарши, Ғузор, Урганчда югурувчилар 3 км масофада мусобақалашади.
Халқаро Олимпия кунини нишонлаш бўйича ХОҚнинг ушбу йилдаги мурожаати ҳам оммавий югуриш мавзусига яқин бўлиб, кундалик жисмоний фаолиятни рағбатлантирган ҳолда #LetsMove хештеги остида бўлиб ўтади. 25 июнь куни кутиб турган тадбирда юртимизнинг таниқли спортчилари ҳам иштирок этиши кутилмоқда.
Мусобақада 9 ёшдан катта барча кўнгиллилар қатнашиши мумкин. Барча шаҳарларда Тошкент вақти билан 06:00 да пойгага старт берилади. Режага кўра, пойтахтимизда 5500, Самарқандда 2300 ва қолган 14 шаҳарда эса 2000 га яқин иштирокчи қатнашиши кутилмоқда.

Беги во имя здоровья! Для любителей бега состоится массовое мероприятие
С прошлого года в честь 23 июня - Международного Олимпийского дня и 30 июня - Дня молодёжи вошло в традицию организация международных соревнований по бегу “Янги нафас”. В этом году также запланирован большой спортивный праздник и 25 июня по всей республике будут организованы международные соревнования по бегу “Янги нафас”. Сегодня в Федерации лёгкой атлетики
Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвященная предстоящему событию. В ней приняли участие заместитель министра молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, представители НОК и Федерации лёгкой атлетики страны, члены оргкомитета и сотрудники СМИ.
Сначала члены оргкомитета подробно рассказали о мероприятии. 25 июня одновременно в честь Дня молодёжи в 16 городах республики пройдут массовые забеги “Янги нафас”, а также военно-патриотические соревнования “Ватан калкони”. Кроме того, по случаю Международного Олимпийского дня также состоится символические состязания по бегу на 1 милю (около 1,6 км).
Среди участников спортивного мероприятия в Ташкенте будут определены лучшие в 3 дистанциях: 1 миля (1609м), 3 км, 10 км. В городах Фергана, Наманган, Бухара, Самарканд и Нукус атлеты будут соревноваться на дистанциях 1 миля и 3 км, в Андижане, Нурафшоне, Гулистане, Джизаке, Термезе, Навои, Караулбазаре, Карши, Гузаре, Ургенче – на 3 км.
Призыв МОК к празднованию Международного Олимпийского дня в этом году также близок к теме массового бега и проходит под хэштегом #LetsMove, поощряя ежедневную физическую активность. Ожидается, что в предстоящем 25 июня мероприятии примут участие именитые отечественные спортсмены.
В мероприятии могут принять участие волонтёры от 9 лет и старше. Старт соревнований состоится одновременно во всех городах в 06:00 по ташкентскому времени. Согласно плану, в столице ожидается 5500 участников, в Самарканде-2300, а в остальных 14 городах-около 2000.