Ўзбекистон Қаҳрамони Қувондиқ Саноқуловни табриклаймиз!
Бугун мамлакатимизнинг нафақат иқтисодиёт, балки спорт соҳасида ҳам ривожланишида улкан ҳисса қўшиб келаётган давлат ва жамоат арбоби Қувондиқ Саноқулов таваллуд айёмини нишонламоқда.
Қувондиқ Саноқулович Саноқулов 1957 йил 12 июнь куни туғилган. Тошкент политехника институтини тугатган ёш металлург кейинчалик техника фанлар доктори, Ўзбекистон Қаҳрамони даражасига кўтарилди. Қувондиқ Саноқулович Олмалиқ ва Навоийдаги кон-металлургия комбинатларида раҳбар, туман ҳокими, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари каби лавозимларда фаолият олиб борган. Ҳозирда “Навоий кон-металлургия комбинати”нинг бош директори, Олий Мажлис Сенатори сифатида ишламоқда.
Шунингдек, Қувондиқ Саноқулов узоқ йиллардан буён Ўзбекистон сузиш федерациясига ҳам раҳбарлик қилиб келмоқда. У кишининг бошқарувида бугунги кунга келиб сузиш, сув полоси, синхрон сузиш ва сувга сакраш бўйича терма жамоаларимиз ҳар қандай нуфузли мусобақада ўз олдига юқори мақсадларни қўя оладиган терма жамоалардан бирига айланиб бормоқда. Бундай муваффақиятларнинг барчасида Қувондиқ Саноқуловичнинг хизматлари беқиёс.
Қ.Саноқулов юртимиз тараққиётига қўшган ҳиссаси учун “Дўстлик” ва “Фидокорона хизматлари учун” орденлари, давлатимизнинг Олий мукофоти "Ўзбекистон Қаҳрамони" фахрий унвони ва “Олтин юлдуз” медали билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Қувондиқ Саноқуловни бугунги таваллуд куни билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Поздравляем Героя Узбекистана Кувондика Санокулова!
Сегодня отмечает свой День рождения государственный и общественный деятель Кувондик Санокулов, который вносит огромный вклад в развитие не только экономики страны, но и спортивной сферы.
Санокулов Кувондик Санокулович  родился 12 июня 1957 года. По окончании Ташкентского политехнического института, проделал путь от молодого металлурга до доктора технических наук, Героя Узбекистана. Занимал должность руководителя Навойиского и Алмалыкского горно-металлургических комбинатов, а также, хокима района и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан. В настоящее время работает Генеральным директором «Навоийского горно-металлургического комбината», сенатором Олий Мажлиса.
Также Кувондик Санокулов долгие годы возглавляет Федерацию плавания Узбекистана. Под его руководством Национальные команды по плаванию, водному поло, синхронному плаванию и прыжкам в воду по сей день становятся одной из дружин, которые могут ставить перед собой высокие цели на любом престижном соревновании. Во всех этих успехах бесценна заслуга Кувондика Санокуловича.
За вклад в развитие и процветание страны К.Санокулов награждён орденами "Дустлик" и "Фидокорона хизматлари учун", также Высшей государственной наградой - почётным званием “Герой Узбекистана“ и медалью ”Золотая Звезда”.