Бутунжаҳон триатлон иттифоқи президенти Самарқандда ўтган Осиё кубогига ташриф буюрди
Айни кунларда кўҳна Самарқанд шаҳри триатлон бўйича Осиё кубоги баҳсларига мезбонлик қилмоқда. Бугун мусобақанинг асосий йўналишида ғолиб ва совриндорлар аниқланди.
Регламентга кўра, кеча пара спорчтилар 750 метрга сузиш, 20 кмга велопойга ва 5 кмга югуриш дастурида иштирок этишди. Бугун профессионал атлетлар Олимпия йўналишида 1500 метрга сузиш, 40 кмга велопойга ва 10 кмга югуриш бўйича ўзаро баҳс олиб бордилар. Эътиборлиги бугунги дастурни томоша қилиш ва мусобақада меҳмонларга яратилган шароитлар билан танишиш учун Бутунжаҳон триатлон иттифоқи президенти, Халқаро Олимпия қўмитаси аъзоси Мирасол Касадо Самарқандга ташриф буюрди. Мусобақа якунида ғолиб ва совриндорлар рўйхати қуйидагича кўриниш олди:
Умумий классификация, эркаклар:
1. Аян Бейсенбаев (Қозоғистон)
2. Ричард Варга (Словакия)
3. Александр Куришов (Ўзбекистон)
1. Ивана Кураичкова (Словакия)
2. Таня Строшнайдер (Австрия)
3. Макарана Салазар (Чили)
Марказий Осиё минтақаси, эркаклар:
2. Александр Куришов (Ўзбекистон)
3. Дарин Конисбаев (Қозоғистон)
1. Алина Ҳакимова (Ўзбекистон)
2. Дарья Бичкова (Қозоғистон)
Мусобақанинг тантанали тақдирлаш маросимида МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳам иштирок этди ва совринларни ўз эгаларига топширди. Эртага турли ёш тоифаларида спортчиларимиз мамлакат чемпионлиги учун ўзаро баҳс олиб боришади.

Самарканд посетил президент Всемирного союза триатлона
В эти дни в древнем Самарканде проходят соревнования Кубка Азии по триатлону. Сегодня определились победители и призёры в основной части соревнований.
Согласно регламенту, накануне лучших определили среди параспортсменов, которые приняли участие в программе плавания на 750 м, велогонке на 20 км и беге на 5 км. Сегодня профессиональные атлеты соревновались между собой в плавании на 1500 м, велогонке на 40 км и беге на 10 км в Олимпийской программе. Сегодня Самарканд посетил глава Всемирного союза триатлона, член Международного Олимпийского комитета Мирасол Касадо, чтобы понаблюдать за ходом состязаний и ознакомиться с условиями, созданными для гостей. Результаты сегодняшних стартов:
Общая классификация, мужчины:
1. Аян Бейсенбаев (Казахстан)
2. Ричард Варга (Словакия)
3. Александр Куришов (Узбекистан)
1. Ивана Кураичкова (Словакия)
2. Таня Строшнайдер (Австрия)
3. Макарана Салазар (Чили)
Центральная Азия, мужчины:
2. Александр Куришов (Узбекистан)
3. Дарин Конисбаев (Казахстан)
1. Алина Хакимова (Узбекистан)
2. Дарья Бичкова (Казахстан)
На торжественной церемонии награждения присутствовал Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и вручил призы своим обладателям. Завтра отечественные спортсмены вступят в борьбу за чемпионство в рамках республиканского первенства в различных возрастных категориях.