Ўзбекистон делегацияси “Rossiya-Islom dunyosi KazanExpo 2023” форумида қатнашди
Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов бошчилигидаги делегация Россия Федерациясининг Қозон шаҳрида “Rossiya-Islom dunyosi KazanExpo 2023” форумида иштирок этди. Тадбир доирасида минтақада спорт йўналишида ўзаро ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш бўйича учрашувлар ўтказилди.
Ўзбекистон делегацияси ташриф давомида Татаристон Республикаси раиси Рустам Минниханов, Россия Федерацияси Спорт вазири Олег Матицин билан учрашиб, Ўзбекистон ва Россия ўртасида спорт соҳасида янги режаларни кўриб чиқишди. Тадбир доирасида ҳар икки мамлакат спорт вазирларининг қўшма комиссия йиғилиши ҳам ўтказилиб, якунда давлатлар ўртасида ҳамкорлик бўйича меморандум имзоланди.
Қайд этиш жоиз, Қозон шаҳрига Россия спортининг пойтахти, дея таъриф берилади. Бу бежиз эмас. Боиси кўплаб спорт турларидаги Россия терма жамоалари Қозон шаҳрида йирик мусобақаларга тайёргарлик кўради. Шунингдек, ушбу шаҳар 2013 йил Бутунжаҳон ёзги Универсиада ўйинлари, 2015 йил сув спорти турлари бўйича жаҳон чемпионати, 2018 йил футбол бўйича Жаҳон чемпионати баҳсларини, 2021 йил эса биринчи МДҲ ўйинларини қабул қилган. Бир сўз билан айтганда, у ерда спорт учун яратилган инфратузилма аъло даражада.
Мутасаддилар учрашув давомида келгуси мусобақаларга биргаликда тайёргарлик кўриш, терма жамоалар иштирокида қўшма йиғинлар ўтказиш ҳақида фикр алмашишди. Шунингдек, суҳбатда “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик кўришда Қозон тажрибасини ўрганиш ҳам кун тартибидаги масалалардан жой олди.
Сафар давомида Станислав Поздняков бошчилигидаги Россия Олимпия қўмитаси мутасаддилари билан ҳам учрашув ўтказилди. Унда томонлар ўртасидаги узоқ йиллик дўстона алоқаларни янада мустаҳкамлаш, соҳадаги сўнгги ютуқлар бўйича тажриба алмашиш бўйича мунозаралар олиб борилди.

Делегация Узбекистана приняла участие в форуме “Россия-Исламский мир KazanExpo2023”
В эти дни делегация во главе с министром Молодёжной политики и спорта Республики Узбекистан Адхамом Икрамовым, Генеральным секретарём НОК Ойбеком Касимовым приняла участие в форуме “Россия-Исламский мир KazanExpo2023” в Казани (Российская Федерация). В рамках мероприятия состоялись встречи по поднятию на новый уровень отношений спортивной сферы в данных регионах.
В ходе визита узбекская делегация встретилась с председателем Республики Татарстан Рустамом Миннихановым, министром Спорта Российской Федерации Олегом Матициным и обсудила новые планы в области спорта между Узбекистаном и Россией. В рамках мероприятия состоялось заседание Совместной комиссии министров спорта обеих стран, по итогам которого был подписан меморандум о сотрудничестве между государствами.
Стоит отметить, что Казань определяется как столица российского спорта. Так как сборные команды России по многим видам спорта готовятся к крупным соревнованиям именно в данном городе. Казань принимал Всемирную летнюю Универсиаду (2013 г), чемпионат мира по водным видам спорта (2015 г), матчи чемпионата мира по футболу (2018 г), а также первые игры СНГ-2021. Одним словом, местная спортивная инфраструктура отвечает всем мировым и современным стандартам.
Официальные лица обменялись мнениями по совместной подготовке к предстоящим соревнованиям, проведению совместных сборов с участием Национальных команд, обмену опытом в достижениях в спортивной сфере. Также в повестке дня беседы было изучение опыта Казани в подготовке к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”.
В рамках рабочего визита также состоялась встреча с официальными лицами Олимпийского комитета России во главе со Станиславом Поздняковым. В мероприятии обсуждались вопросы дальнейшего укрепления многолетних дружеских отношений между сторонами, обмена опытом по последним достижениям в отрасли.