Бишкекдан яна бир ажойиб хабар. Конкур бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Қирғизистонда ўтган “FEI Jumping Nations Cup Eurasia League” мусобақасининг яккалик ва жамоавий йўналишларида ғалаба қозониб, Жаҳон кубогининг финал босқичларига йўл олди.
Мусобақада юртимиз шарафини Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси раиси Баҳромжон Газиев, шунингдек, Бекзод Қурбонов, Нуржан Туякбаев, Аъзам Толиббоев ва Хуршидбек Алимжонов ҳимоя қилишди. Чавандозларимиз иккинчи дастурда 150 см баландликдаги тўсиқлардан сакраш беллашувларини жарима очколарисиз якунлашга муваффақ бўлишди. Ундан кейинги ўринларни Қирғизистон, Қозоғистон ва Россия жамоалари банд этишди.
Қайд этиш жоиз, жамоавий йўналишда ўтадиган Миллатлар кубогининг финал босқичи октябрь ойида Испаниянинг Барселона шаҳрида ташкил этилади. Бу жамоамизнинг мазкур мусобақага учинчи бор йўлланма олиши. Шунингдек, Ўзбекистон терма жамоаси Қирғизистондаги босқич якунида яккалик дастуридаги Жаҳон кубогининг финалига ҳам йўлланма олди. Ушбу мусобақа 2024 йил Саудия Арабистонида бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерациясини ушбу мусобақадаги муваффақиятли иштирок билан қутлаб, спортчиларимизга Жаҳон кубогининг финал босқичларида ҳам омад тилайди.

Отечественные всадники завоевали путёвки в финальный этап Кубка мира
Ещё одна хорошая новость из Бишкека. Сборная Узбекистана по конкуру победила в турнире “FEI Jumping Nations Cup Eurasia League” в Кыргызстане в индивидуальной и командной программах и вышла в финальные этапы Кубка мира.
На соревнованиях честь нашей страны защищали председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжон Газиев, Бекзод Курбанов, Нуржан Туякбаев, Азам Толиббоев и Хуршидбек Алимжонов. Во втором виде программы отечественные всадники завершили соревнования с высотой препятствий 150 см без штрафных очков и заняли первое место. За ними расположились представители Кыргызстана, Казахстана и России.
Стоит отметить, что финальный этап Кубка Наций, который пройдёт в командной программе, состоится в Барселоне (Испания ) в октябре месяце. Это уже третий раз, когда отечественная дружина получает путёвку на данный престижный турнир. Также сборная Узбекистана по итогам этапа в Кыргызстане пробилась в финал Кубка мира в индивидуальной программе. Этот турнир состоится в Саудовской Аравии в 2024 году.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Федерацию коневодства и конного спорта страны с успешным выступлением и желает удачи спортсменам на финальных этапах Кубка мира.