Осиё чемпионатининг сўнгги дастурида тўрт медаль
Жанубий Кореяда оғир атлетика бўйича навбатдаги Осиё чемпионати якунланди. Мусобақанинг сўнгги дастурида эркаклар ўртасида +109 кг вазн тоифасида ғолиб ва совриндорлар аниқланди. Қувонарлиси, унда Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари 1 та кумуш ва 3 та бронза медалларига сазовор бўлишди.
Даст кўтариш машқида Рустам Жангабаев 196 кг билан бронза медалини қўлга киритди. Силтаб кўтариш дастурида эса Акбар Жўраев 242 кг билан шоҳсупанинг учинчи поғонасидан жой олди. Икки кураш якунида ҳар икки атлетимиз 437 кг натижа қайд этишди. Уринишлар бўйича устунлик қорақалпоғистонлик спортчимизда бўлгани учун Рустам Жангабаев кумуш, Акбар Жўраев эса бронза медалига сазовор бўлди.
Эркаклар, +109 кг:
1. Гор Минасян (Баҳрайн) – 464 (217+247) кг
2. Рустам Жангабаев (Ўзбекистон) – 437 (196+241)
3. Акбар Жўраев (Ўзбекистон) – 437 (195+242)
Шу тариқа, оғир атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси ушбу мусобақада 2 та олтин, 4 та кумуш ва 7 та бронза, жами 13 та медалга сазовор бўлди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу натижа билан мамлакат оғир атлетика федерацияси, спортчи ва мураббийларни самимий табриклайди.

Четыре медали в заключительный день ЧА по тяжёлой атлетике
В Южной Корее завершился очередной чемпионат Азии по тяжёлой атлетике. В финальной программе соревнований определились победители и призёры в весовой категории +109 кг среди мужчин. Отрадно отметить, что члены сборной Узбекистана завоевали 1 серебряную и 3 бронзовые медали.
Рустам Жангабаев в рывке завоевал бронзовую медаль с результатом 196 кг. А в толчке Акбар Джураев занял третье место с результатом 242 кг. По сумме двух упражнений оба наших соотечественника набрали по 437 кг. Так как преимущество по попыткам было у спортсмена из Каракалпакии, Рустам Жангабаев завоевал серебро, а Акбар Джураев-бронзу.
Мужчины, +109 кг:
1. Гор Минасян (Бахрейн) – 464 (217+247) кг
2. Рустам Жангабаев (Узбекистан) – 437 (196+241)
3. Акбар Джураев (Узбекистан) – 437 (195+242)
Таким образом, сборная Узбекистана по тяжёлой атлетике на ЧА-2023 завоевала 2 золотые, 4 серебряных и 7 бронзовых медалей. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики страны, спортсменов и тренеров с достигнутым результатом.