“Learn to Swim Program” дастури маҳаллий мураббийлар келажаги учун янги платформа бўлди
Сузиш бўйича малакали мутахассисларни тайёрлаш мақсадида йўлга қўйилган “Learn to Swim Program” (сузишни ўрганиш дастури) лойиҳасининг яна бир босқичи якунланди. 5-12 май кунлари ташкил этилан навбатдаги дастурда Республикамизда ёш сузувчиларга мураббийлик қилаётган мутахассислар иштирок этишди. Семинарнинг якунида унда муваффақиятли қатнашган 25 нафар тренерга сертификатлар топширилди.
Ушбу семинар Бутунжаҳон сузиш федерацияси (World Aquatics) шафеълигида Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Ўзбекистон сузиш федерацияси билан ҳамкорликда ташкил этилди. Тадбирнинг сўнгги кунида МОҚ раиси маслаҳатчиси Алишер Каримов, мамлакат сузиш федерацияси бош котиби Алишер Ғаниев, шунингдек, World Aquatics томонидан жалб этилган америкалик таниқли эксперт Генадиус Соколовас иштирок этиб, мураббийларни курсни муваффақиятли тугатишгани билан қутлашди.
Қайд этиш жоиз, америкалик ушбу мутахассис соҳада улкан тажрибага эга бўлиб, фаолияти давомида АҚШ терма жамоаси сафида бир неча йил ишлаган. Семинар замонавий қўлланмалар ва тақдимотлардан фойдаланилган ҳолда назарий ҳамда амалий дарсларни ўз ичига олди.
Бундан аввал ташкил этилган семинар сузишни эндигина ўрганаётган ёш болаларга мураббийлик қилаётган мутахассислар учун ўтказилган эди. Бу гал ундан кейинги босқичда мураббийларнинг маҳоратини ошириш мавзусига аҳамият қаратилди.

Специалисты, успешно прошедшие семинар «Learn to swim Program», получили сертификаты
Завершился ещё один этап программы «Learn to swim Program», которая была запущена с целью подготовки квалифицированных специалистов по плаванию. В данном учебном курсе, организованном с 5 по 12 мая, приняли участие отечественные специалисты, тренирующие юных пловцов. По окончании семинара 25 тренеров, успешно принявших участие в нём, получили сертификаты соответсвующего уровня.
Данный курс был организован под эгидой Всемирной федерации плавания (World Aquatics) в сотрудничестве с Министерством молодёжной политики и спорта, Национальным Олимпийским комитетом и Федерацией плавания Узбекистана. В заключительный день мероприятия приняли участие советник председателя НОК Алишер Каримов, Генеральный секретарь Федерации плавания страны Алишер Ганиев, а также известный американский эксперт Геннадиус Соколовас, привлечённый World Aquatics, которые поздравили тренеров с успешным завершением курса.
Стоит отметить, что зарубежный специалист имеет колоссальный опыт, проработав за свою карьеру несколько лет в составе сборной США. Семинар включал теоретические и практические занятия с использованием самых современных пособий и презентаций.
Ранее организованный семинар проводился для специалистов, тренирующих маленьких детей, которые только учатся плавать. На этот раз акцент был сделан на тему повышения мастерства наставников на следующем этапе.