Айни кунларда Германия Олимпия спорт конфедерацияси қошидаги тиббий экспертлар қўмитаси раҳбари Кристиан Шнайдер юртимизда бўлиб тургани ҳақида маълум қилган эдик. Мутахассис ташрифи давомида мамлакатимиздаги федерация ва ассоциацияларидаги спорт шифокорлари билан учрашиб, уларнинг фаолияти билан яқиндан танишди. Мазкур тадбирда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Камол Сирожитдинов ҳам иштирок этишди.
Аввал хабар берганимиздек, германиялик мутахассис “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ва Параосиё ўйинларига спорт тиббиёти йўналишида тайёргарлик кўриш бўйича жалб этилган. Унинг дастуридан мамлакатимиздаги ушбу йўналишнинг ҳолатини ўрганиш, спорт шифокорлари билан учрашиб, уларнинг фаолияти билан яқиндан танишиш ҳам ўрин олган эди.
Суҳбат давомида спортчиларимизни қитъа ва жаҳон чемпионати, Осиё ва Олимпия ўйинлари каби йирик комплекс мусобақаларга тайёрлашда спорт тиббиёти йўналишининг қанчалик муҳимлиги, соҳадаги замонавий ёндашувлар бўйича сўз борди. Тажрибали эксперт шифокорларимизнинг фаолиятига юқори баҳо бериб, ҳамкорликнинг дастлабки қадамлари бўйича режаларни белгилаб олди.

Кристиан Шнайдер ознакомился с деятельностью спортивных врачей
Мы сообщали о том, что в эти дни глава комитета медицинских экспертов в Олимпийской спортивной конфедерации Германии Кристиан Шнайдер находится в нашей стране. В ходе визита специалист встретился со спортивными врачами Федераций и Ассоциаций Узбекистана и близко ознакомился с их деятельностью. В мероприятии также приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК Камол Сирожитдинов.
Немецкий специалист привлечён к подготовке к юношеским Азиатским и Параазиатским играм “Ташкент-2025” по направлению спортивной медицины. Его программа включает в себя изучение состояния этого направления в нашей стране, встречу со спортивными врачами и знакомство с их деятельностью.
В ходе беседы обсуждалось, насколько важно направление спортивной медицины в подготовке атлетов к крупным комплексным соревнованиям, таким как континентальные и мировые чемпионаты, Азиатские и Олимпийские игры. Опытный эксперт дал высокую оценку деятельности отечественных врачей и ознакомил с планами по первым шагам сотрудничества.