Ўзбекистон Миллий Паралимпия ассоциациясининг навбатдан ташқари Бош Ассамблеяси бўлиб ўтди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон Миллий Паралимпия ассоциациясининг навбатдаги Бош Ассамблея йиғилиши бўлиб ўтди. Унда ассоциация раҳбарияти, мутахассислари, вилоят бўлими раҳбарлари, бош мураббийлар, терма жамоа аъзолари ҳамда оммавий-ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Йиғилиш кун тартибидаги илк масала – Ўзбекистонда Паралимпия ҳаракатини янада ривожлантириш орқали имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган ёшларни спорт билан шуғулланишлари учун тегишли шароитлар яратиб бериш, Миллий Паралимпия ассоциацияси фаолияти, шунингдек Токио-2020 ёзги Паралимпия ўйинларига тайёргарлик кўриш бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисида Паралимпия ассоциацияси раиси ўринбосари Шарифжон Моминджанов нутқ сўзлади.
“Муҳтарам Президентимизнинг бевосита қўллаб-қувватлашлари натижасида жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларни спортга жалб этиш, бу орқали уларнинг саломатлигини мустаҳкамлаш бўйича қатор саъй-ҳаракатлар олиб борилмоқда. Бугунги кунда бутун дунёда бўлгани каби Республикамизда ҳам (СOVID-19) карантин ҳолати бўлишига қарамасдан, хавфсизлик чоралари кўрилган ҳолда миллий терма жамоа аъзоларининг ўқув- машғулот йиғинлари узлуксиз равишда ўтказилмоқда. Жумладан, ортда қолган вақт давомида 20 дан ортиқ маҳорат дарслари, 21 та онлайн тиббиёт семинари ва 12 та онлайн республика мусобақалари ташкил этилди. Шунингдек, карантин талаблари юмшатилган даврда 7 та республика мусобақалари ва бошқа тадбирлар ташкил этилди. Бундай саъй-ҳаракатлар самараси ўлароқ терма жамоа спортчиларининг халқаро мусобақалардаги натижалари янада яхшиланишига эришилмоқда”, – деди Ш.Моминджанов.
Қайд этиш жоиз, МПА раиси ўринбосари Париж-2024 Паралимпия ўйинларига тайёргарликка ҳам алоҳида тўхталиб ўтди. Унда паралимпия спорт турларининг географияси кенгайиб, пара-велоспорт, пара-қиличбозлик, пара-бадминтон, пара-стол тенниси каби йўналишларда ҳам йўлланмалар учун кураш олиб борилиши таъкидланди. Шунингдек, тоғ чанғиси каби йўналишда ҳам йўналиш очилиб, қишки Паралимпия ўйинларида иштирок этиш режалаштирилгани айтилди.
Шундан сўнг Ассоциация Спорт бўлими мутасаддилари, бош ҳисобчиси ўз фаолиятлари тўғрисида ҳисобот беришди.
Кейин эса кун тартибидаги шу ва бошқа масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди. Йиғилиш сўнггида Ассоциацияда фаолият олиб бораётган бир қатор мутахассислар ўз фикрларини билдириб ўтишди.
Шунингдек, Ассоциация томонидан юртимизда паралимпия спорт турларини янада ривожлантириш ва фаолиятини бошламаган вилоятларда ҳудудий бўлимлар очиш, Токио-2020 Паралимпия ўйинлари, Ханчжоу-2022 Параосиё ўйинларига пухта тайёргарлик кўриш каби йўналишларда мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берилди. Қолаверса, кун тартибига мувофиқ, Ассоциациянинг Ижроия қўмитаси ва тафтиш комиссияси таркиби янгиланди.

Прошла внеочередная Генеральная Ассамблея Национальной Паралимпийской ассоциации Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная Генеральная Ассамблея Национальной Паралимпийской ассоциации Узбекистана. В ней приняли участие руководство и специалисты Ассоциации, руководители областных подразделений, главные тренеры, представители сборной и СМИ.
Первым вопросом, включенным в повестку дня Ассамблеи было создание необходимых условий для занятий спортом молодых людей с ограниченными возможностями за счёт дальнейшего развития Паралимпийского движения в Узбекистане, рассмотрение деятельности Национальной Паралимпийской ассоциации, а также подготовки к Паралимпиаде Токио-2020. По вышеупомянутым вопросам выступил заместитель председателя Ассоциации Шарифджон Моминджанов.
Благодаря помощи и поддержке со стороны нашего Уважаемого Президента, проделывается огромная работа по привлечению людей с ограниченными возможностями к спорту и таким образом, оказывается содействие укреплению их здоровья. На сегодняшний день и в Узбекистане, как и во всём мире, наблюдается непростая эпидемиологическая ситуация. Но несмотря на это, наши пара-атлеты проводят учебно-тренировочные сборы, соблюдая все правила безопасности. В частности, за прошедшее время нам удалось организовать более 20 мастер-классов, 21 медицинских семинаров в онлайн режиме, а также 12 Республиканских соревнований и других мероприятий. Благодаря этим усилиям, результаты наших пара-атлетов на международной арене ещё больше улучшаются», — отметил Ш.Моминджанов.
Следует отметить, что заместитель председателя НПА также рассказал о подготовке к Паралимпийским играм Париж-2024. Было отмечено, что география Паралимпийских видов будет расширяться и планируется завоевать лицензии по таким видам спорта, как пара-велоспорт, пара-фехтование, пара-бадминтон, пара-настольный теннис. Также, Ш.Моминджанов сказал, что планируется создать команду в направлении горнолыжного спорта и принимать участие и в зимних Паралимпийских играх.
Затем, сотрудники спортивного отдела и главный бухгалтер НПА дали отчёт о своей работе.
Далее были приняты решения в соответствии с остальными вопросами повестки дня. В конце Ассамблеи несколько специалистов Ассоциации поделились своими мнениями.
Национальной Паралимпийской ассоциацией также были даны поручения соответствующим лицам ещё больше развивать Паралимпийские виды спорта в стране и создать региональные отделения, в тех областях, которых их нет, усилить подготовку к Паралимпийским играм Токио-2020 и Пара-Азиатским играм Ханчжоу-2022. Кроме того, согласно повестке дня обновлён состав Исполкома и ревизионной комиссии Ассоциации.