Енгил атлетика бўйича Осиё чемпионатининг тантанали очилиш маросими ўтказилди
Пойтахтимизда старт олган енгил атлетика бўйича U18 Осиё чемпионатининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг стадионида ўтган тадбирда Осиё енгил атлетика ассоциацияси президенти Даҳлан Ал Ҳамад, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби, Ўзбекистон триатлон федерацияси раиси Виктор Маҳмудов, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шахрулло Маҳмудов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, мамлакат енгил атлетика федерацияси мутасаддилари ва мусобақа меҳмонлари иштирок этишди.
Маросимда сўз олган расмийлар мамлакатимизда ушбу спорт тури сўнгги йилларда катта ўсишга эришаётгани, ёш ва иқтидорли атлетлар кашф этилаётгани, қолаверса, мусобақа юқори савияда ташкил этилаётган хусусида тўхталиб ўтишди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур мусобақада Осиёнинг 40 мамлакатидан ташриф буюрган 500 нафардан зиёд спортчи баҳс олиб бормоқда. Биринчи кун якунлари бўйича Ўзбекистон терма жамоаси ҳисобида 2 та кумуш ва 1 та бронза медаллари мавжуд.

Состоялась торжественная церемония открытия ЧА по лёгкой атлетике
В столице состоялась торжественная церемония открытия чемпионата Азии U18 по лёгкой атлетике. В мероприятии, прошедшем на стадионе Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, приняли участие президент Азиатской легкоатлетической ассоциации Дахлан Аль Хамад, Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона Узбекистана Виктор Махмудов, заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, представители Федерации лёгкой атлетики страны и гости соревнований.
Выступившие на церемонии открытия отметили, что в последние годы уровень этой дисциплины в нашей стране заметно вырос, отбираются молодые и талантливые спортсмены, кроме того, подчеркнули, что данные соревнования проходят на высоком организационном уровне.
Напомним, что в чемпионате Азии Ташкент-2023 принимают участие более 500 спортсменов из 40 стран. По итогам первого дня на счету сборной Узбекистана 2 серебряные и 1 бронзовая медали.