Ханчжоу Осиё ўйинлари тарихидаги энг яхши мусобақани ўтказишга бел боғлаган
Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида бўлажак Осиё ўйинларида иштирок этадиган делегациялар раҳбарлари учун семинар бўлиб ўтди. 2 кун давом этган мазкур тадбирда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси департамент директорлари Камолиддин Эргашев ҳамда Миржалол Сайдуллаевлар иштирок этишди.
Семинар давомида ташкилий қўмита вакиллари томонидан мусобақани ўтказиш бўйича сўнгги талаблар, делегацияларни кутиб олиш ва кузатиш, транспорт-логистика йўналишлари, иштирокчи давлатларга яратиладиган шароитлар, COVID-19 инфекциясига қарши курашиш юзасидан талаблар бўйича батафсил тушунтириш берилди. Маълум қилинишича, Очилиш маросимида ҳар бир мамлакатдан 1 нафардан эркак ва аёл спортчи байроқдор бўлади. Гендер тенгликни таъминлаш бўйича катта комплекс мусобақаларда қўлланилаётган ушбу амалиёт ўйинларнинг ажралмас қисмидан бирига айланиб улгурди. Семинар давомида Ханчжоудан ташқари беллашувларга мезбонлик қиладиган яна 5 та шаҳар инфратузилмаси бўйича ҳам маълумот тақдим қилинди. Ташкилий қўмитанинг маълум қилишича, 27 июль куни жамоавий спорт турларига қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтади.
Семинардан сўнг беллашувлар ўтказиладиган спорт объектлари ва Олимпия шаҳарчаси, делегация раҳбарлари, ОАВ ходимлари истиқомат қиладиган меҳмонхоналар бўйлаб экскурсия ўтказилди. Қайд этиш жоиз, ташкилий қўмита томонидан барча йўналишларга аъло даражада эътибор қаратилган. Спортчиларнинг ётоқхоналари, машғулот ва мусобақа заллари энг замонавий инвентарлар билан жиҳозланган. Ошхоналарда ҳам ҳар бир минтақага хоc бўлган таомлар тайёрланади.
Экскурсия давомида шаҳарда очилган янги музей барчанинг эътиборини тортди. Хай-тек йўналишида қурилган маскан қитъамиздаги Олимпия ҳаракати тарихига бағишланган. Аҳамиятлиси, бу мазкур йўналишда очилган биринчи музей ҳисобланади.
Ўзбекистон МОҚ ходимларининг Хитойдаги хизмат сафари давом этади. Ҳамкасбларимиз яна бир неча кун давомида спорт иншоотларини қуриш ва мусобақалар ташкил этиш бўйича ушбу мамлакат тажрибасини ўрганишади.

Столица Азиатских игр Ханчжоу-2022 готова принимать гостей и участников главных континентальных стартов четырёхлетия
В китайском городе Ханчжоу состоялся семинар для представителей делегаций, которые примут участие в предстоящих Азиатских играх. В мероприятии, которое длилось 2 дня, приняли участие директоры департаментов Национального Олимпийского комитета Узбекистана Камолиддин Эргашев и Миржалол Сайдуллаев.
В ходе семинара представители Оргкомитета дали подробную информацию по последним требованиям к проведению Игр, встречам и проводам делегаций, транспортно-логистическим услугам, условиям, которые будут созданы государствам-участникам, и некоторым требованиям по борьбе с инфекцией COVID-19. На церемонии открытия от каждой страны знаменосцами будут по 1 спортсмену и спортсменке. Эта практика, применяемая в крупных комплексных соревнованиях по обеспечению гендерного равенства, стала одной из неотъемлемых частей Игр. Во время семинара также была представлена информация о 5 других городских инфраструктурах, принимающих состязания, помимо Ханчжоу. Оргкомитет сообщил, что 27 июля состоится жеребьёвка командных видов спорта.
После семинара была проведена экскурсия по объектам, где будут проходить сами соревнования и Олимпийской деревне, а также гостиницам, где будут проживать руководители делегаций, сотрудники СМИ. Стоит отметить, что Оргкомитет уделяет большое внимание всем направлениям. Общежития спортсменов, тренировочные и соревновательные залы оснащены самым современным инвентарём. На кухнях будут готовиться блюда, характерные для каждого региона.
Во время экскурсии открывшийся в городе новый музей привлёк внимание всех гостей. Построенный комплекс в стиле хай-тек, посвящён истории Олимпийского движения на нашем континенте. Важно отметить, что это первый музей, открытый в этом направлении.
Рабочий визит сотрудников НОК Узбекистана в Китай продолжается. Они пробудут там ещё несколько дней, изучая опыт этой страны в строительстве спортивных сооружений и организации состязаний.