Тошкент яна дунё спорти жамоатчилигининг диққат марказида
Пойтахтимиз 27-30 апрель кунлари енгил атлетика бўйича ёшлар ўртасида Осиё чемпионати, 29 апрель – 5 май кунлари камондан отиш бўйича Осиё кубогининг иккинчи босқичи, 30 апрель – 14 май кунлари бокс бўйича эркаклар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида мазкур мусобақаларга олиб борилаётган тайёргарлик ҳолатини ўрганиш юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Тадбирни вазир Адҳам Икрамов олиб борар экан, барча турнирларни юқори савияда ўтказиш, бу орқали бутун жаҳонга мамлакатимизнинг йирик спорт тадбирларини юқори савияда ўтказа олишини яна бир карра кўрсатиш лозимлигини таъкидлади. Йиғилишда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов, шунингдек, федерациялар масъуллари, Республика олий спорт маҳорати мактаблари вакиллари, ЎзМТРК, тегишли ҳуқуқ-тартибот органи ходимлари иштирок этишди.
Йиғилиш давомида юртимизга ташриф буюрадиган хорижлик меҳмонларга яратиладиган шароитлар, уларнинг саломатлиги ва хавфсизлигини таъминлаш, мамлакатимизнинг диққатга сазовор жойлари бўйлаб саёҳатлар ташкил этиш, беллашувларни трансляция қилиш каби мавзулар ҳам атрофлича кўриб чиқилди. Қолаверса, мусобақаларда атлетларимизнинг юқори натижаларни қайд этишлари ҳам аҳамиятли экани алоҳида таъкидланди.
Адҳам Илҳамович учрашув якунида ҳар бир йўналиш бўйича масъулларга тегишли вазифалар белгилаб, иш самарадорлигини ошириш юзасидан қўшимча кўрсатмалар берди.

Ташкент в ближайшие дни встречает сразу 3 международных старта
Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялось заседание Оргкомитетов престижных турниров по лёгкой атлетике, стрельбе из лука и боксу. В частности, с 27 по 30 апреля в Ташкенте пройдёт чемпионат Азии по лёгкой атлетике, с 29 апреля по 5 мая - II этап Кубка Азии по стрельбе из лука, с 30 апреля по 14 мая - чемпионат мира по боксу.
Мероприятие провёл министр Адхам Икрамов, который подчеркнул необходимость проведения всех престижных турниров на высоком уровне и подойти к каждому существующему вопросу с большой ответственностью. В заседании приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, первый заместитель главы Федерации бокса Сакен Полатов, а также ответственные лица Федераций, представители Республиканских школ высшего спортивного мастерства, НТРК (Национальной телерадиокомпании Узбекистана), сотрудники соответствующих правоохранительных органов.
На встрече представители Федераций бокса, лёгкой атлетики и стрельбы из лука дали подробную информацию о подготовке к предстоящим престижным соревнованиям и о существующих проблемах.
На совещании рассмотрен ряд вопросов, в числе которых расположение иностранных спортивных делегаций, прибывающих в Узбекистан для участия в данных состязаниях, обеспечение их безопасности, туры по историческим и современным местам нашей Родины, а также подготовка к официальным частям мероприятий.
По завершение мероприятия Адхам Ильхамович дал необходимые рекомендации и поставил конкретные задачи должностным лицам и специалистам по вопросам, связанным с проведением международных соревнований. организациями.