Айни кунларда пойтахтимиздаги Республика Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида сузиш бўйича Ўзбекистон очиқ чемпионати бўлиб ўтмоқда. Мусобақанинг бугунги дастурида Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Элдорбек Усмонов 50 метрга баттерфляй усулида сузиш йўналишида 23.47 сония қайд этиб, Ўзбекистон рекордини янгилади.
Бундан аввалги рекорд ҳам унга тегишли бўлиб, 23.86 сонияни ташкил этган. Яна бир аҳамиятли томони, бу натижа жорий йил Япониянинг Фукуока шаҳрида ўтадиган жаҳон чемпионатининг «А» нормативига мос келиб, ҳамюртимизга дунё биринчилиги йўлланмасини ҳам тақдим қилди.

Обновлён рекорд Узбекистана
В эти дни в Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта проходит Открытый чемпионат Узбекистана по плаванию. Сегодня член сборной страны Элдорбек Усмонов в плавании на 50 метров баттерфляем, проплыв заданную дистанцию за 23.47 секунды, обновил Национальный рекорд.
Предыдущий рекорд также принадлежал ему и составлял 23,86 секунды. Ещё одним немаловажным моментом является то, что этот результат соответствует нормативу “А” чемпионата мира, который в этом году пройдёт в Фукуоке (Япония). А это в свою очередь говорит о том, что наш соотечественник завоевал путёвку предстоящего первенства планеты.