Тошкент волейбол бўйича ўсмирлар ўртасидаги Осиё чемпионатига тайёрланмоқда
Жорий йилнинг 20-30 июль кунлари пойтахтимиз волейбол бўйича U-16 ёш тоифасидаги қитъа биринчилигига мезбонлик қилади. Мазкур мусобақага олиб борилаётган тайёргарлик ишлари билан танишиш учун Осиё волейбол конфедерацияси (AVC) мусобақаларни ташкил қилиш ва назорат қилиш комиссияси директори Эом Хо Жу ҳамда AVC Ижроия қўмитаси аъзоси Ермек Сирлибаев Тошкентга ташриф буюришди.
Даставвал меҳмонлар Ўзбекистон волейбол федерацияси мутасаддилари билан олдиндаги режаларни белгилаб олишди. Учрашувда Ўзбекистон волейбол федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Бекмурод Абдуллаев, бош котиб вазифасини бажарувчи Фарҳод Алимов ва федерациянинг бошқа вакиллари қатнашишди. Ўзбекистонлик мутахассислар давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан ушбу чемпионат юқори савияда ўтказилиши, ҳозирданоқ барча керакли ишлар бошлаб юборилганини маълум қилишди. Ўз навбатида, меҳмонлар ҳам Тошкентнинг бу борадаги имкониятини юқори баҳолашди.
Баҳслар “Юнусобод спорт мажмуаси” ҳамда “Универсал” спорт саройида ўтиши режалаштирилган. AVC вакиллари учрашувдан сўнг ушбу объектларни кўздан кечиришди. Ўрганиш ишлари мобайнида хорижлик меҳмонлар терма жамоалар ва бошқа расмийлар учун ажратилган меҳмонхоналар, машғулот майдонларига ҳам ташриф буюришди.
Бўлажак Осиё чемпионатида қуйидаги 15 та давлат иштирок этади: Ўзбекистон, Қозоғистон, Гонконг, Баҳрайн, Ҳиндистон, Таиланд, Австралия, Саудия Арабистони, Эрон, Япония, Хитой, Қувайт, Покистон, Мўғулистон, Хитой Таипейи.

Ташкент готовится к юношескому чемпионату Азии по волейболу
С 20 по 30 июля в нашей столице состоится континентальное первенство по волейболу U-16. Директор Комиссии по организации и контролю соревнований Азиатской конфедерации волейбола (AVC) Эом Хо Жу и член исполнительного комитета AVC Ермек Серлибаев посетили Ташкент, чтобы ознакомиться с подготовительной работой, проводимой к предстоящему ЧА.
Сначала зарубежные специалисты обсудили дальнейшие планы с представителями Федерации волейбола Узбекистана. Во встрече приняли участие первый заместитель председателя Федерации Бекмурод Абдуллаев, временно исполняющий обязанности Генерального секретаря Фарход Алимов и другие представители Организации. Узбекская сторона сообщила о том, что при поддержке государства данные старты будут организованы на высоком уровне, и что уже начата вся необходимая работа. В свою очередь, гости также высоко оценили потенциал и возможности Ташкента в проведении предстоящего первенства на довольно достойном уровне.
Сами соревнования пройдут в спортивных комплексах «Юнусабад» и «Универсал». После встречи представители AVC осмотрели эти объекты, затем иностранные гости посетили гостиницы, тренировочные площадки, в целях изучения созданных условий для участников состязаний, а также для официальных лиц.
В предстоящем чемпионате Азии примут участие представители 15 стран (Узбекистан, Казахстан, Гонконг, Бахрейн, Индия, Таиланд, Австралия, Саудовская Аравия, Иран, Япония, Китай, Кувейт, Пакистан, Монголия, Китайский Тайбэй).