Достон Ёқубов ва Музаффарбек Тўрабоевни табриклаймиз!
Бугун ўз йўналишларида катталар ўртасида жаҳон чемпионлигини қўлга киритган ўзбек полвонлари Достон Ёқубов ва Музаффарбек Тўрабоев таваллуд айёмларини нишонлашмоқда.
Достон Ёқубов 1995 йил 5 апрель куни Тошкент вилоятида туғилган. Рио-2016 Олимпия ўйинлари иштирокчиси. 2017 йил Анахайм (АҚШ) шаҳрида ўтган катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатида -67 кг вазн тоифасида силтаб кўтариш машқида олтин медалга сазовор бўлган. 2021 йил Тошкентда ўтган дунё биринчилигида эса даст кўтариш йўналишида кумуш, силтаб кўтариш ва икки кураш бўйича олтин медални қўлга киритган. Шунингдек, унинг ҳисобида 2018 йилги Осиё ўйинларининг кумуш, 2022 йилги қитъа чемпионатининг олтин медаллари ҳам мавжуд.
Музаффарбек Тўрабоев 2000 йил айнан шу куни Сурхондарё вилоятида дунёга келган. 2020 йил -100 кг вазн тоифасида ёшлар ва катталар ўртасида мамлакат чемпионлигини қўлга киритган дзюдочимиз қисқа вақт ичида жаҳон ареналарида ҳам ўз сўзини айта олди. 2021 йил Тошкент ва Тбилиси, 2022 йил Париж “Катта дубулға” мусобақасида бронза медалига сазовор бўлди. 2022 йил пойтахтимизда ўтган жаҳон чемпионатида эса олтин медални қўлга киритди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар икки спортчимизни туғилган куни билан қутлаб, уларга узоқ умр, мустаҳкам саломатлик ва янги ғалабалар тилаб қолади.

Поздравляем Достона Якубова и Музаффара Турабоева!
Сегодня свой День рождения празднуют чемпионы мира в своих видах спорта тяжелоатлет Достон Якубов и дзюдоист Музаффарбек Турабоев.
Достон Якубов родился 5 апреля 1995 года в Ташкентской области. Участник Олимпиады 2016 года в Рио-де-Жанейро. Чемпион мира среди взрослых 2017 года (США) среди спортсменов в весе до 67 кг в толчке. Также на домашнем первенстве планеты Ташкент-2021 в рывке поднялся на вторую ступень пьедестала почёта, а в толчке и по сумме двух упражнений удостоился золотых наград. На его счету имеются также серебряная медаль Азиатских игр 2018 года и золото континентального первенства 2022 года.
Музаффарбек Турабоев родился в 2000 году в Сурхандарьинской области. Дзюдоист, выигравший первенство республики 2020 года среди молодёжи и взрослых в весовой категории до 100 кг, за короткое время смог завоевать чемпионский титул на первенстве планеты. Является бронзовым призёром турниров серии «Большого шлема» Ташкент-2021, Тбилиси-2021, Париж-2022. А на чемпионате мира 2022 года, который проходил в нашей столице он завоевал золотую медаль.