Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари, Осиё бокс конфедерацияси Ижроия Қўмитаси аъзоси, Осиёда боксни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш фонди раҳбари Сакен Полатов Осиё бокс конфедерациясининг вице-президенти лавозимига сайланди.
Бу ҳақида ташкилот матбуот хизмати ҳам расман эълон қилди. Ушбу хабарнинг ўзбек тилидаги кўринишини эътиборингизга ҳавола қиламиз.
Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов дам олиш кунлари ўтказилган Ижроия Қўмитаси аъзолари йиғилишида катта фарқдаги овоз билан Осиё бокс конфедерацияси вице-президенти лавозимига сайланди. Бугундан бошлаб жаноб Сакен Полатов Осиё бокс конфедерацияси вице-президенти ҳисобланади.
Сакен Полатов 2019 йилнинг апрель ойида Бангкокда ўтказилган ASBC Бош ассамблеяси давомида Ижроия Қўмита аъзолигига сайланганди.
2020 йилнинг декабрь ойидан бошлаб Осиёда боксни ривожлантириш жамғармаси раҳбари этиб тайинланган. Ушбу фонд Осиёда боксни ривожлантириш, келажакда узоқ муддатли муваффақиятларга эришиш мақсадида ASBC президенти Анас Алотаиба томонидан тасъсис этилган. Ушбу фонд апрель ойида Тошкентда ўтказилган бокс оқшомидан сўнг «Hilton» меҳмонхонасида ўзининг дастлабки йиғилишини ўтказганди.
Сакен Полатов стратегик фикрлаш ва ишга бўлган муносабат бўйича Осиё бокс конфедерацияси раҳбари Анас Алотаиба билан ҳамфикр ҳисобланади.
Осиёда боксни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш фонди раҳбари Сакен Полатовнинг фикрича, тизимни доимий мониторинг қилиш, қайта алоқа ва назорат ишни ташкил этишнинг муҳим омилларидан бири ҳисобланади.
Жаноб Сакен Полатовнинг Ўзбекистон бокс федерациясида ажойиб жамоаси бор. Жумладан Шоҳид Тиллабоев, Малик Бабаев, Муроджон Мамадалиев ва Тамила Сариханова каби мутахассислар ишни ташкил этишда юқори малакага эгадир.
Ўзбекистон бокс федерацияси Польшанинг Кельце шаҳрида ўтказилган ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида фантастик натижа қайд этди ва учта олтин медаль қўлга киритди. Улар қаторида аёллар бокси олтин медали ҳам бор. Нигина Ўктамова, Шаҳзод Музаффаров ва Жаҳонгир Зокиров Кельцеда олтин медалга эга чиқди.
Ўзбекистон катталар терма жамоаси эса Санкт-Петербургдаги «Губернатор Кубоги»да тўртта олтин медални қўлга киритди. Улар ҳозирда 21 май куни Дубайда бошланадиган Осиё чемпионатига тайёргарлик кўришмоқда, дея ушбу баёнотга якун ясаган ASBC матбуот хизмати.
Ўз навбатида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси жамоаси номидан Сакен Полатовни ушбу юқори лавозим билан қутлаймиз ва ушбу масъулиятли, шарафли вазифада муваффақиятлар тилаймиз.

Saken Polatov-Vice-President of the Asian Boxing Confederation
Deputy Chairman of the National Olympic Committee of Uzbekistan, first deputy head of the country's boxing federation, member of the Executive Committee of the Asian Boxing Confederation, head of the Boxing Development Support Fund in Asia Saken Polatov was elected to the post of vice-President of the Asian Boxing Confederation. This was officially announced by the press service of the organization.
The first deputy head of the Boxing Federation of Uzbekistan, Saken Polatov, won by a large margin at a meeting of the members of the Executive Committee of the Asian Boxing Confederation and was elected to the post of vice-president of the organization. Starting today, Mr. Saken Polatov is the vice-president of the Asian Boxing Confederation.
In April 2019, during the ASBC General Assembly in Bangkok, Saken Polatov became a member of the Executive Committee of the organization.
Since December 2020, he has been heading the Foundation for supporting the development of boxing in Asia. The foundation was founded by ASBC President Anas Alotaiba to promote boxing in Asia and achieve success in the future. The Foundation held its first meeting at the Hilton Hotel after the end of the boxing evening, which was held in April in Tashkent.
In terms of strategic thinking and attitude to work, Saken Polatov is a like-minded person of the head of the Asian Boxing Confederation Anas Alotaiba.
According to the head of the Boxing Development Support Fund in Asia, Saken Polatov, constant monitoring, feedback and control of the system are the most important factors in the organization of work.
Saken Polatov has a great team at the Boxing Federation of Uzbekistan. In particular, such specialists as Shohid Tillaboev, Malik Babayev, Murojon Mamadaliyev and Tamila Sarikhanova are highly qualified in their areas.
The Boxing Federation of Uzbekistan at the World Youth Championship in Kielce (Poland) set a fantastic result and won three gold medals. There is also a girl among the gold medalists. Nigina Uktamova, Shahzod Muzaffarov and Zhakhongir Zokirov won the World Youth Championship.
Also, the national boxing team of Uzbekistan won 4 gold medals at the "Governor's Cup" in St. Petersburg. They are currently preparing for the Asian Championship, which starts on May 21 in Dubai.
In turn, on behalf of the National Olympic Committee of Uzbekistan, we wish success to Saken Polatov in a new, responsible position.