Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари, Осиё бокс конфедерацияси Ижроия Қўмитаси аъзоси, Осиёда боксни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш фонди раҳбари Сакен Полатов Осиё бокс конфедерациясининг вице-президенти лавозимига сайланди.
Бу ҳақида ташкилот матбуот хизмати ҳам расман эълон қилди. Ушбу хабарнинг ўзбек тилидаги кўринишини эътиборингизга ҳавола қиламиз.
Ўзбекистон бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов дам олиш кунлари ўтказилган Ижроия Қўмитаси аъзолари йиғилишида катта фарқдаги овоз билан Осиё бокс конфедерацияси вице-президенти лавозимига сайланди. Бугундан бошлаб жаноб Сакен Полатов Осиё бокс конфедерацияси вице-президенти ҳисобланади.
Сакен Полатов 2019 йилнинг апрель ойида Бангкокда ўтказилган ASBC Бош ассамблеяси давомида Ижроия Қўмита аъзолигига сайланганди.
2020 йилнинг декабрь ойидан бошлаб Осиёда боксни ривожлантириш жамғармаси раҳбари этиб тайинланган. Ушбу фонд Осиёда боксни ривожлантириш, келажакда узоқ муддатли муваффақиятларга эришиш мақсадида ASBC президенти Анас Алотаиба томонидан тасъсис этилган. Ушбу фонд апрель ойида Тошкентда ўтказилган бокс оқшомидан сўнг «Hilton» меҳмонхонасида ўзининг дастлабки йиғилишини ўтказганди.
Сакен Полатов стратегик фикрлаш ва ишга бўлган муносабат бўйича Осиё бокс конфедерацияси раҳбари Анас Алотаиба билан ҳамфикр ҳисобланади.
Осиёда боксни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш фонди раҳбари Сакен Полатовнинг фикрича, тизимни доимий мониторинг қилиш, қайта алоқа ва назорат ишни ташкил этишнинг муҳим омилларидан бири ҳисобланади.
Жаноб Сакен Полатовнинг Ўзбекистон бокс федерациясида ажойиб жамоаси бор. Жумладан Шоҳид Тиллабоев, Малик Бабаев, Муроджон Мамадалиев ва Тамила Сариханова каби мутахассислар ишни ташкил этишда юқори малакага эгадир.
Ўзбекистон бокс федерацияси Польшанинг Кельце шаҳрида ўтказилган ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида фантастик натижа қайд этди ва учта олтин медаль қўлга киритди. Улар қаторида аёллар бокси олтин медали ҳам бор. Нигина Ўктамова, Шаҳзод Музаффаров ва Жаҳонгир Зокиров Кельцеда олтин медалга эга чиқди.
Ўзбекистон катталар терма жамоаси эса Санкт-Петербургдаги «Губернатор Кубоги»да тўртта олтин медални қўлга киритди. Улар ҳозирда 21 май куни Дубайда бошланадиган Осиё чемпионатига тайёргарлик кўришмоқда, дея ушбу баёнотга якун ясаган ASBC матбуот хизмати.
Ўз навбатида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси жамоаси номидан Сакен Полатовни ушбу юқори лавозим билан қутлаймиз ва ушбу масъулиятли, шарафли вазифада муваффақиятлар тилаймиз.

Сакен Полатов — вице-президент Азиатской конфедерации бокса
Заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана, первый заместитель руководителя федерации бокса страны, член Исполкома Азиатской конфедерации бокса, руководитель фонда поддержки развития бокса в Азии Сакен Полатов был избран на пост вице-президента Азиатской конфедерации бокса. Об этом официально сообщила пресс-служба организации.
Первый заместитель руководителя федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов на заседании членов Исполкома Азиатской конфедерации бокса победил с большим отрывом и был избран на пост вице-президента организации. Начиная с сегодняшнего дня господин Сакен Полатов является вице президентом Азиатской конфедерации бокса.
В апреле месяце 2019 года в Бангкоке во время Генеральной Ассамблеи ASBC Сакен Полатов стал членом Исполкома организации.
С декабря 2020 года он возглавляет фонд поддержки развития бокса в Азии. Фонд был основан президентом ASBC Анасом Алотайба для продвижения бокса в Азии и достижения успеха в будущем. Фонд провел свое первое собрание в отеле Hilton после завершения вечера бокса, который прошёл в апреле месяце в Ташкенте.
По стратегическому мышлению и отношению к работе, Сакен Полатов является единомышленником главы Азиатской конфедерации бокса Анасом Алотайбы.
По словам главы фонда поддержки развития бокса в Азии Сакена Полатова, постоянный мониторинг, обратная связь и контроль системы — это важнейшие факторы в организации работы.
У Сакена Полатова отличная команда на федерации бокса Узбекистана. В частности, такие специалисты, как Шохид Тиллабоев, Малик Бабаев, Муроджон Мамадалиев и Тамила Сариханова, имеют высокую квалификацию в своих направлениях.
Федерация бокса Узбекистана на чемпионате мира среди молодёжи по в город Кёльце (Польша) установила фантастический результат и завоевала три золотые медали. Среди золотых призёров есть и девушка. Нигина Уктамова, Шахзод Музаффаров и Жахонгир Зокиров одержали победу в первенстве мира среди молодёжи.
Также, национальная сборная Узбекистана по боксу на «Кубке Губернатора» в Санкт-Петербурге выиграла 4 золотые медали. В настоящее время они готовятся к чемпионату Азии, которое стартует 21 мая в Дубае.
В свою очередь, от имени Национального Олимпийского комитета Узбекистана мы желаем успехов Сакену Полатову на новой, ответственной должности.