Замонавий бешкурашчиларимиз йирик мусобақаларга ҳозирланишмоқда
Замонавий бешкураш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига тайёргарликни давом эттирмоқда. Куни кеча ёшлар терма жамоамиз “Бўстон” дам олиш маскани ҳамда Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетида навбатдаги йиғинни якунлади. Машғулотлар давомида спортчилар учун конкур ва бошқа йўналишлар бўйича (қиличбозлик, сузиш, ўқ отиш ва югуриш) синов-тест мусобақаси ўтказилди. Унинг якунига кўра, Михаил Кокозиди биринчи, Шержон Аҳмедов иккинчи, Дониёр Раҳимов эса учинчи ўринни эгаллади.
Таъкидлаш жоиз, мазкур синов мусобақаси мураббийлар штаби учун мавсумнинг қолган қисмида терма жамоа таркибини шакллантириб олишда ёрдам берди. Хато ва камчиликлар белгилаб олиниб, нималар устида ишлаш кераклиги қайд этилди. Эртага терма жамоа навбатдаги йиғин учун Қирғизистоннинг Иссиқ-кўл шаҳрига йўл олади. Халқаро мақомда ўтадиган ушбу йиғинда Қирғизистон, Беларусь, Қозоғистон ва Россия терма жамоалари ҳам иштирок этади.
Жамоа етакчиси Алисэ Фахрутдинова эса Россия Федерацияси Москва вилоятида жойлашган “Планерная” Олимпия марказида машғулотларни давом эттирмоқда. Спортчимиз 10 апрель куни Анқара шаҳрида ўтадиган Жаҳон кубогининг иккинчи босқичида иштирок этиш учун Туркияга йўл олади. Ушбу старт атлетимизга Париж-2024 лицензиялари ўйналадиган Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига тайёргарлик олдидан муҳим мусобақа ҳисобланади.

Отечественные современные пятиборцы готовятся к крупным соревнованиям
Сборная Узбекистана по современному пятиборью продолжает подготовку к Азиатским Играм Ханчжоу-2022. Накануне молодёжная сборная нашей страны завершила очередные УТС в зоне отдыха «Бустон» и в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта. Во время тренировок для спортсменов проводились тестовые соревнования по конкуру и другим дисциплинам (фехтование, плавание, стрельба и бег). В результате Михаил Кокозиди занял первое место, Шержон Ахмедов-второе, а Дониёр Рахимов-третье.
Стоит отметить, что данные состязания помогли тренерскому штабу сформировать состав сборной на оставшийся период сезона. Были отмечены ошибки, над которыми нужно работать. Завтра команда отправится в Иссык-Куль (Кыргызстан) на очередной подготовительный процесс. В международных УТС примут участие также представители Кыргызстана, Беларуси, Казахстана и России.
А лидер Национальной сборной Алисэ Фахрутдинова продолжает тренировки в Олимпийском центре «Планерная», расположенном в Московской области Российской Федерации. Отечественная спортсменка отправится в Турцию для участия во втором этапе Кубка мира, который пройдёт 10 апреля в Анкаре. Эти старты являются важными перед подготовкой к Азиатским Играм Ханчжоу-2022, где будут разыграны лицензии Париж-2024.