Наманганда велотрек бўйича халқаро турнир бошланди
Наманганда велотрек бўйича “Silk Road Namangan” халқаро мусобақасига старт берилди. 2 апрелга қадар давом этадиган баҳсларда ҳамюртларимиздан ташқари Буюк Британия, Эрон, Қозоғистон, Гонконг, Қувайт, Россия, Тожикистон, Туркманистон каби мамлакатлардан ташриф буюрган 120 нафардан зиёд спортчи ғолиблик учун баҳс олиб боришмоқда.
Мусобақанинг биринчи кунида тантанали очилиш маросими ўтказилди. Унда Наманган вилояти ҳокими Шавкат Абдураззоқов, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси раиси ўринбосари Козим Ўринбойхўжаев иштирок этиб, бу каби турнирларнинг ташкил этилиши Республикамиз бўйлаб соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтиришда катта ёрдам бериши ҳақида алоҳида тўхталишди.
Мусобақа эркаклар ва ёллар ўртасида яккалик ҳамда жамоавий дастурларда ўтказилади. Унда юртимиз шарафини Дмитрий Бочаров, Данил Евдокимов, Алексей Фомовский, Эдем Эминовлардан иборат эркаклар ҳамда София Каримова, Маргарита Мисюрина, Мадина Қаҳҳорова, Нафосат Қўзиевалардан ташкил топган аёллар жамоалари, шунингдек, яна асосий жамоага захира сифатида тайёрлаб келинаётган кўплаб ёш спортчилар ҳимоя қилишади.
Ўзбекистон велосипед спорти федерациясининг маълум қилишича, ушбу турнирда ғолиб бўлган спортчилар Париж-2024 Олимпия ўйинларига рейтинг очколарини қўлга киритиши мумкин.

В Намангане стартовали международные соревнования по велотреку
В Намангане начался международный турнир по велотреку “Silk Road Namangan”. В соревнованиях, которые продлятся до 2 апреля, помимо наших соотечественников, за победу борются более 120 спортсменов из Великобритании, Ирана, Казахстана, Гонконга, Кувейта, России, Таджикистана, Туркменистана.
В первый день состоялась торжественная церемония открытия турнира. В ней приняли участие хоким Наманганской области Шавкат Абдураззоков, заместитель председателя Федерации велосипедного спорта Узбекистана Козим Уринбойходжаев, которые особо отметили, что организация подобных турниров сыграет немаловажную роль в усилении пропаганды здорового образа жизни среди населения.
В состязаниях лучших выявляют в мужском и женском одиночном, а также и в командном разрядах. Честь Узбекистана защищают мужская команда в составе Дмитрия Бочарова, Данила Евдокимова, Алексея Фомовского, Эдема Эминова, а также женская дружина в лице Софии Каримовой, Маргариты Мисюриной, Мадины Каххоровой, Нафосат Козиевой, и ряд молодых перспективных атлетов, готовящиеся в качестве резерва в основной состав сборной страны.
По информации Федерации велосипедного спорта Узбекистана спортсмены- победители завоюют рейтинговые очки на пути к Олимпийским играм Париж-2024.