Алишер Алимов Ўзбекистон самбо ассоциацияси раиси лавозимига қайта сайланди
Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида Ўзбекистон самбо ассоциациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Тадбир кун тартибидан ассоциация раҳбариятининг сўнгги 4 йиллик фаолияти бўйича ҳисоботи, ташкилотга янги раиси ва Бош котиб сайлаш масалалари ўрин олди. Конференцияда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Халқаро самбо федерацияси (FIAS), Осиё-Океания самбо федерацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Тадбирни Шаҳрулло Маҳмудов кириш сўзи билан очиб берди. Вазир ўринбосари самбо сўнгги йилларда юртимизда катта ўсишга эришгани, ёшлар орасида севимли спорт турларидан бирига айланиб бораётгани, шунингдек, ҳуқуқ-тартибот соҳаси вакилларининг жанговар тайёргарлигини кучайтиришда катта ёрдам бераётганини алоҳида таъкидлади.
Шундан сўнг ассоциация раиси Алишер Алимов сўнгги 4 йиллик фаолияти бўйича ҳисоботини тақдим қилди. Унда ушбу даврда самбо билан шуғулланувчилар сони ортгани, юртимиздаги Олимпия ҳаракатида ўз ўрнига эга бўлаётгани, қолаверса, пойтахтимизда Осиё ва жаҳон чемпионатлари муваффақиятли ўтказилгани хусусида тўхталди. Ҳисобот делегат аъзолари томонидан қабул қилингач, кун тартибидаги асосий масалага ўтилди.
Унга кўра, ассоциация раислигига ташкилотнинг вилоят бўлимлари томонидан амалдаги раҳбар Алишер Алимов номзоди илгари сурилди ва бир овоздан қўллаб-қувватланди. Шу тариқа, Алишер Алимов навбатдаги муддатга Ўзбекистон самбо ассоциациясининг раиси этиб сайланди. Шунингдек, Роман Шакиров яна 4 йил давомида ассоциация Бош котиби вазифасини бажарадиган бўлди.
Ўз навбатида, Алишер Алимов билдирилган ишонч учун ташаккур айтиб, келгусида ҳам ўзбек самбосини янада ривожлантириш, спортчиларимизнинг халқаро майдондаги муваффақиятлари салмоғини ошириш, юртимиз спорти ривожига ҳисса қўшиш учун бор куч-ғайратини ишга солишини маълум қилди.
Тадбир давомида FIAS президенти аппарати раҳбари Александр Корсик Ўзбекистон Халқаро самбо ассоциациясининг фаол аъзоларидан бири экани, келгусида ўзаро ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишдан мамнун бўлишини билдирди. Шунинг билан Ўзбекистон самбо ассоциациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

Алишер Алимов переизбран на пост председателя Ассоциации самбо Узбекистана
Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялась очередная отчётно-выборная конференция Ассоциации самбо Узбекистана. На повестке дня рассматривался отчёт о деятельности руководства Организации за последние 4 года, состоялось избрание её руководителя и Генерального секретаря. В конференции приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, представители Кабинета Министров Республики Узбекистан, Международной федерации самбо (FIAS), Азиатско-океанической Федерации самбо.
В своей вступительной речи Шахрулло Махмудов особо отметил, что уровень развития самбо за последние годы в нашей стране значительно вырос, данная дисциплина становится одной из любимых видов спорта среди молодёжи, а также этот вид спорта играет большую роль в укреплении боевой подготовки представителей правоохранительной сферы.
После этого председатель Ассоциации Алишер Алимов представил отчёт о своей деятельности за последние 4 года. Он остановился на том, что в этот период увеличилось число занимающихся самбо, отметил, что самбо имеет своё особое место в Олимпийском движении нашей страны, кроме того, в Ташкенте успешно проводились чемпионаты Азии и мира.
Затем состоялось основное событие мероприятия - избрание председателя Ассоциации. Региональными отделениями Организации была выдвинута кандидатура действующего руководителя Алишера Алимова и единогласно поддержана. Таким образом, он был избран председателем Ассоциации самбо Узбекистана на очередной срок. Также Роман Шакиров ещё 4 года будет исполнять обязанности Генерального секретаря Ассоциации.
В свою очередь, Алишер Алимов поблагодарил за оказанное ему доверие и отметил, что и в дальнейшем будет прилагать все усилия для дальнейшего развития узбекского самбо, приумножения успехов отечественных спортсменов на международной арене, внесения вклада в развитие узбекского спорта.
В ходе мероприятия руководитель Аппарата президента FIAS Александр Корсик отметил, что Узбекистан является одним из активных членов Международной ассоциации самбо и будет рад поднятию дальнейшего сотрудничества на новый уровень. На этом очередная отчётно-выборная конференция Ассоциации самбо Узбекистана завершила свою работу.