“Дунёда қиличбозликни оммалаштириш, муаммо ва ечимлар” мавзусидаги халқаро конференция ўтказилди
Ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионатидан сўнг Тошкентда қиличбозлик бўйича қитъалараро конференция бўлиб ўтди. “Hyatt” меҳмонхонасида ўтган тадбирда Осиё, Африка, Пан Америка қиличбозлик конфедерациялари мутасаддилари, шунингдек, мамлакатимиз номидан Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари Алишер Саъдуллаев, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, мамлакат қиличбозлик федерацияси раиси Мақсуд Абдусаматов иштирок этишди.
Конференция “Дунёда қиличбозликни оммалаштириш, муаммо ва ечимлар” мавзусида ташкил қилинди. Унда расмийларимиз мамлакатимизда қиличбозликни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар, Президентимизнинг бу борадаги ислоҳотлари хусусида тўхталиб ўтишди. Шунингдек, ҳар бир минтақа мутасаддилари ўз ҳудудларида қиличбозликнинг ривожи, оммалашуви, қолаверса, ечимини кутаётган бир қатор муаммолар хусусида гапириб ўтишди. Конференция якунида ривожланаётган мамлакатларни қўллаб-қувватлаш, уларни керакли инвентарлар билан таъминлаш, мураббий ва ҳакамлар учун семинарлар ташкил этиш каби истиқболли режалар белгилаб олинди.
Шундан сўнг Осиё чемпионати якунига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди. Унда қитъа биринчилигида муваффақиятли иштирок этган терма жамоамиз вакиллари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди. Анжуман давомида спортчиларимизнинг эришган ютуқлари, жорий йил терма жамоа олдига қўйилган режалар, жаҳон чемпионатига тайёргарлик каби мавзуларда қизғин савол-жавоблар бўлди. Эслатиб ўтамиз, 2-9 март кунлари ўтган мусобақада ўсмирларимиз умумжамоа ҳисобида иккинчи, ёшларимиз эса биринчи ўринни қўлга киритган эди.

Состоялась международная конференция на тему “Популяризация фехтования в мире, проблемы и их решения”
После чемпионата Азии среди юниоров и молодёжи по фехтованию в Ташкенте состоялась межконтинентальная конференция. В мероприятии, прошедшем в отеле Hyatt, приняли участие представители Азиатской, Африканской, Панамериканской конфедераций фехтования, а также первый заместитель министра Молодёжной политики и спорта Республики Узбекистан Алишер Садуллаев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации фехтования страны Максуд Абдусаматов.
Конференция была организована на тему “Популяризация фехтования в мире, проблемы и их решения”. На встрече официальные лица остановились на работе, проводимой для развития фехтования в нашей стране, на уделяемое для этого внимания со стороны Президента. Представители каждого региона также рассказали о развитии, популяризации данной дисциплины на своих территориях, а также о ряде проблем, которые ждут своего решения. По итогам конференции были определены перспективные планы по поддержке развивающихся стран, обеспечению их необходимым инвентарём, организации международных семинаров для тренеров и судей.
После этого состоялась пресс-конференция, посвящённая итогам континентального первенства по фехтованию Ташкент-2023. В мероприятии приняли участие представители Национальной сборной, успешно выступившие на первенстве континента и представители СМИ. В ходе конференции были затронуты такие темы, как достижения отечественных спортсменов, планы, поставленные перед сборной в текущем году, подготовка к чемпионату мира. Напомним, что на прошедших 2-9 марта соревнованиях юниорская команда нашей страны заняла второе место в общекомандном зачёте, а молодежь-первое.