Тошкентда қиличбозлик бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги қитъа биринчилиги ўз поёнига етди. 2-9 март кунлари ўтказилган мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси 9 та олтин, 3 та кумуш ва 4 та бронза медалларига сазовор бўлди.
Бугун мусобақанинг якуний кунида ёш қизлар сабля ва шпага, йигитлар рапира қуролида жамоавий давстурда куч синашишди. Қувонарлиси, барча йўналишларда ҳамюртларимиз финалга қадар етиб боришди. Муросасиз жангларда қизларимиз ҳар икки йўналишда олтин медалларни қўлга киритган бўлсалар, гонконглик рақибларига имкониятни бой берган йигитларимиз кумуш медалларни қўлга киритишди. Бугунги натижалар:
Сабля, қизлар:
2. Ж.Корея
3. Япония
Шпага, қизлар:
2. Хитой
Рапира, йигитлар:
1. Гонконг
2. Ўзбекистон
3. Хитой
Қайд этиш жоиз, мусобақа якунига кўра, Ўзбекистон ўсмирлар терма жамоаси 3 та олтин ва 1 та бронза медаллари билан Кореядан сўнг иккинчи, ёшлар тоифасида эса 6 та олтин, 3 та кумуш ва 3 та бронза медаллари билан биринчи ўринни қўлга киритди.

Фантастический финал на чемпионате Азии!
В Ташкенте завершилось континентальное первенство по фехтованию среди юниоров и молодёжи. В соревнованиях, проходивших со 2 по 9 марта, сборная Узбекистана в общей сложности завоевала 16 медалей (9 золотых, 3 серебряных и 4 бронзовых).
Сегодня в заключительный день чемпионата Азии среди молодёжи девушки состязались в командной программе на саблях и шпагах, парни-на рапирах. Приятно отметить, что отечественные атлеты во всех направлениях дошли до финала. В бескомпромиссных противостояниях узбекские девушки выиграли золотые медали в обеих дисциплинах, а парни, которые уступили спортсменам Гонконга, удостоились серебряных наград. Сегодняшние результаты:
2. Юж.Корея
3. Япония
2. Китай
Рапира, парни:
3. Китай
Стоит отметить, что по итогам турнира в общекомандном зачёте юниорская сборная Узбекистана (3 золотые и 1 бронзовые медали) заняла второе место после Кореи, а молодёжная сборная нашей страны (6 золотых, 3 серебряные и 3 бронзовые награды) удостоилась первого места.