Бокс бўйича Тошкентда ўтадиган жаҳон чемпионати ҳақида тарқалаётган хабарлар юзасидан муносабат
Ўзбекистон бокс федерацияси жорий йил пойтахтимизда бўлиб ўтадиган эркаклар ўртасидаги жаҳон чемпионати хусусида баъзи интернет манбааларида тарқалаётган хабарлар юзасидан расмий муносабат билдирди.
Бугунги кунда дунёда ҳукм сураётган сиёсий вазият сабаб айрим интернет манбаалари ва ижтимоий тармоқларда жорий йилнинг 30 апрель - 14 май кунлари Тошкентда бўлиб ўтадиган бокс бўйича жаҳон чемпионати ҳақида нохолис хабарлар тарқалмоқда. Ўзбекистон бокс федерацияси шу ўринда вазиятга ойдинлик киритиб ўтади.
Ҳар икки йилда бир марта ўтказиладиган катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати Халқаро бокс ассоциацияси (IBA) томонидан ташкил этилади. Ўзбекистон томони мусобақада иштирок этиш учун рўйхатдан ўтган мамлакатларнинг қатнашиш ёки қатнашмаслигини белгилаш ваколатига эга эмас. Ўзбекистон мусобақани ўтказувчи давлат ҳисобланади ва ташкилий масалалар билан шуғулланади.
Чемпионат қатнашчилари, терма жамоалар, спортчи ва мураббийлар, ҳакамларни рўйхатдан ўтказиш IBA томонидан амалга оширилади. Мамлакатимиз мусобақани қабул қилиш ҳуқуқини қўлга киритган вақтда терма жамоалар ёки спортчиларнинг халқаро турнирлардаги иштироки бўйича бугунги чекловлар йўқ эди.
Ўзбекистон халқаро спорт нормаларига риоя қилувчи давлат бўлиб, спорт сиёсатдан ҳоли тамойилини қўллаб-қувватлайди.

Официальное заявление к распространяемой информации о ЧМ по боксу Ташкент-2023
Политическая ситуация, которая на сегодняшний день царит во всём мире, вызвана распространением необоснованных информаций на некоторых интернет-ресурсах и в социальных сетях о чемпионате мира по боксу, который пройдёт в Ташкенте с 30 апреля по 14 мая. Федерация бокса Узбекистана в этой связи прояснит ситуацию.
Первенство планеты среди взрослых, который проводится каждые два года, организуется Международной боксёрской ассоциацией (IBA). Узбекская сторона не имеет полномочий определять, будут ли выступать страны, зарегистрированные для участия в состязаниях, а также убирать либо добавлять в список участников ЧМ тех или иных Национальных сборных. Узбекистан является государством-организатором турнира и занимается организационными вопросами.
Регистрация стран-участниц чемпионата, Национальных сборных, спортсменов и тренеров, судей осуществляется IBA. В то время, когда наша страна получила право на проведение предстоящих крупных стартов, не существовало сегодняшних ограничений на участие некоторых команд или спортсменов в международных турнирах.
Узбекистан-государство, придерживающееся международных спортивных норм и поддерживающее принцип, согласно которому спорт вне политики.