Март ойининг биринчи ярмида пойтахтимизда ўтадиган халқаро турнирларга тайёргарлик юзасидан йиғилиш ўтказилди
1 март куни Тошкент ва Фарғона стадионларида 20 ёшгача бўлган футболчилар ўртасида Осиё кубоги, 2-9 март кунлари пойтахтимиздаги “ЖАР” спорт мажмуасида қиличбозлик бўйича ёшлар ва ўсмирлар ўртасида қитъа чемпионати, 3-5 март кунлари “Юнусобод спорт мажмуаси”да дзюдо бўйича “Париж-2024” Олимпиадасига рейтинг очколари тақдим этадиган “Катта Дубулға” туркумига кирувчи турнир, 12 март куни эса V Тошкент халқаро марафони бўлиб ўтади. Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида қиличбозлик ва дзюдо бўйича нуфузли турнирларга кўрилаётган тайёргарлик юзасидан ташкилий қўмита йиғилиши ўтказилди.
Вазир Адҳам Икрамов бошчилик қилган йиғилишда МОҚ раҳбарияти, мамлакат қиличбозлик ва дзюдо федерациялари мутасаддилари иштирок этишди. Федерацияларнинг масъуллари даставвал мусобақаларга кўрилаётган тайёргарлик ишлари, ечимини кутаётган масалалар юзасидан ахборот тақдим этишди. Ёшлар сиёсати ва спорт вазири халқаро мусобақаларни ўтказиш билан боғлиқ ҳар бир ҳолат бўйича мутасаддиларга зарур кўрсатмалар берди.
Йиғилишда таъкидланишича, қиличбозлик мусобақаларида иштирок этиш учун қитъанинг 38 давлатидан 700 дан зиёд, дзюдо турнирига эса 51 давлатдан 400 га яқин хорижлик спортчилар, ҳакам ва мураббийлар, халқаро спорт ташкилотлари раҳбарлари, экспертлар, чет эл оммавий ахборот воситалари вакиллари юртимизга келмоқда. Ушбу мусобақаларда минглаб хорижлик меҳмонларнинг иштирок этиши Ўзбекистон қисқа фурсатда халқаро спорт мусобақалари марказига, қолаверса, спорт туризми ривожланган давлатлардан бирига айланаётганидан далолатдир.
Йиғилишда мазкур спорт тадбирларида қатнашиш учун Ўзбекистонга келаётган чет эллик спорт делегацияларининг жойлашуви, уларнинг хавфсизлиги, саломатлигини муҳофаза қилиш, мамлакатимизнинг тарихий ва замонавий масканларини зиёрат қилиши учун зарур шароитларни яратиш, шунингдек, мусобақаларнинг расмий тадбирларига ҳозирлик кўриш каби қатор масалалар атрофлича кўриб чиқилди. Тегишли ташкилотларга аниқ вазифалар белгилаб берилди.

28 Февраля 2023 2106
Состоялось совещание по подготовке к международным турнирам, которые пройдут в марте месяце в столице
1 марта на стадионах Ташкента и Ферганы стартует Кубок Азии по футболу среди игроков до 20 лет, со 2 по 9 марта в столичном спорткомплексе “Жар” пройдёт континентальное первенство среди молодёжи и юниоров по фехтованию, а с 3 по 5 марта в спортивном комплексе “Юнусабад”-международный турнир “Большого шлема” по дзюдо, 12 марта V Ташкентский международный марафон. Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялось заседание оргкомитета по подготовке к престижным турнирам по фехтованию и дзюдо.
В мероприятии, которое прошло под руководством министра Адхама Икрамова, приняли участие руководство НОК, официальные лица Федераций фехтования и дзюдо страны. Ответственные лица Федераций сначала предоставили информацию о проводимой подготовке к престижным соревнованиям, вопросах, ожидающих решения. Министр молодёжной политики и спорта дал необходимые указания должностным лицам по каждому вопросу, связанному с проведением предстоящих международных соревнований.
На встрече было отмечено, что для участия в состязаниях по фехтованию в нашу страну прибудут более 700 спортсменов из 38 стран континента, а на турнир по дзюдо-около 400 иностранных спортсменов, судей и тренеров из 51 страны, руководителей Международных спортивных организаций, экспертов, представителей зарубежных СМИ. Участие в данных мероприятиях тысячи иностранцев свидетельствует о том, что Узбекистан в короткие сроки становится центром международных соревнований, а также одной из стран с развитым спортивным туризмом.
На совещании был подробно рассмотрен ряд вопросов, таких как размещение зарубежных спортивных делегаций, прибывающих в Узбекистан для участия в предстоящих турнирах, их безопасность, создание необходимых условий для посещения исторических и современных мест нашей Родины, а также подготовка к официальным мероприятиям соревнований. Соответствующие организации получили конкретные задачи для налаживания системной работы.