V Тошкент Халқаро марафони Париж-2024 Олимпиадасига йўлланма беради
Бугун “Бунёдкор” стадионида 12 март куни ўтказиладиган V Тошкент Халқаро марафонига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Ёшлар ишлари агентлиги директорининг ўринбосари Дилноза Каттахонова, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси Бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедов, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги вакили Лазиз Мингишев ва соҳа мутасаддилари, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Даставвал Шаҳрулло Маҳмудов сўз олиб, мусобақанинг мамлакатимизда оммавий спорт тарғиботи, ёшлар орасида соғлом турмуш тарзини янада кенг ёйишдаги ўрни хусусида тўхталди. Марафонни юқори савияда ўтказиш учун олиб борилаётган ишлар хусусида тўхталди. Шунингдек, Лазиз Мингишев пойгалар талабалар орасида катта қизиқиш уйғотаётгани, бу йилги баҳсларда ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ олий таълим муассасалари қамраб олинаётгани хусусида маълумот берди.
Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси Бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедов марафон регламенти ва у ҳақидаги асосий маълумотларни гапирди. Унга кўра, айни пайтгача 2200 нафардан ортиқ кўнгилли мусобақада иштирок этиш учун рўйхатдан ўтган. Регистрация якунигача бу рақамлар 5000 нафардан ошиши, пойгаларда 20 дан ортиқ мамлакат вакиллари иштирок этиши кутилаётгани ҳақида қўшимча қилди. Шунингдек, марафон Бутунжаҳон енгил атлетика федерациясидан ташриф буюрадиган экспертлар томонидан назорат қилиниши, унда Париж-2024 нормативини бажарган атлетлар Олимпиада йўлланмасини қўлга киритиши мумкинлигини таъкидлади.
Шундан сўнг ОАВ ходимлари ўзларини қизиқтирган саволлари билан мурожаат қилишди. Камолиддин Рўзимуҳаммедов мусобақани янада оммалаштириш ҳақида тўхталар экан, мобил компаниялар билан ҳамкорлик асосида барча абонентларга марафон ҳақида маълумот смс тарзида юборилишини айтди. Шунингдек, у пойтахтимиздаги баҳслар билан бир вақтда Республикамизнинг барча вилоятларида “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси ўтказилиши, пойтахтдаги тадбир доирасида болалар учун алоҳида дастур, шунингдек, скандинавча юриш бўйича ҳам тадбирлар ўтказилишини қўшимча қилди.

24 Февраля 2023 2996
Сегодня состоялась пресс-конференция, посвящённая V Ташкентскому международному марафону, который состоится 12 марта. В ней приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, заместитель руководителя Агентства по делам молодёжи Дилноза Каттахонова, Генеральный секретарь Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Камолиддин Рузимухаммедов, представитель Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Лазиз Мингишев, представители СМИ.
Вначале Шахрулло Махмудов отметил роль соревнований в пропаганде массового спорта среди представителей подрастающего поколения, расширение географии занимающейся на постоянной основе спортом молодёжи. Были обсуждены вопросы подготовительной работы по организации марафона на высоком уровне. Лазиз Мингишев также рассказал о большой заинтересованности студентов предстоящим марафоном, что в этом году по сравнению с предыдущими, в соревнованиях будут принимать большее количество высших учебных заведений.
Генеральный секретарь Федерации лёгкой атлетики Узбекистана дал подробную инструкцию о регламенте марафона. На данный момент для участия в состязаниях зарегистрировались более 2200 волонтёров. Он добавил, что к концу завершения регистрации ожидается, что их количество превысит 5000 человек, а в соревнованиях примут участие представители более 20 стран. Камолиддин Рузимухаммедов отметил, что марафон будет контролироваться приглашёнными экспертами из Всемирной федерации лёгкой атлетики, а спортсмены, выполнившие норматив Париж-2024, могут получить путёвку на ОИ.
После этого сотрудники СМИ получили ответы на интересующие их вопросы. Говоря о дальнейшей популяризации марафона, Генеральный секретарь Федерации отдельно остановился на том, что на основе сотрудничества с сотовыми компаниями информация о марафоне передаётся всем абонентам в виде SMS. Он также добавил, что с соревнованиями в столице одновременно во всех регионах республики пройдёт массовой забег «Янги нафас», отдельная программа для детей в рамках мероприятия в столице, а также скандинавская ходьба.