Мақсад – йилни лицензион ҳудудда якунлаш
Бугун МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси раиси Шерзод Ташматов таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоаси мураббийлар штаби билан учрашув ўтказиб, Бутунжаҳон таэквондо федерациясининг янгиланган тақвими асосида жорий мавсум кутиб турган мусобақалар режасини кўриб чиқди. Тадбирда Павел Хан бошчилигидаги терма жамоа мураббийлар штаби, тиббиёт соҳаси вакиллари ҳам иштирок этишди.
Шерзод Ташматов жорий йилнинг муҳимлигидан келиб чиққан ҳолда ҳар бир мусобақага алоҳида муносиб тайёргарлик кўриш лозимлигини таъкидлади. Осиё ва Олимпия ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик давлатимиз томонидан қўллаб-қувватланаётгани, бу эса атлетларимиз зиммасидаги масъулиятни янада ошириши хусусида тўхталди. Йил давомида ўтадиган асосий мусобақаларда “Fujairah Open” турниридагидек юқори натижа қайд этилиш лозимлигини билдирди.
Ўз навбатида, Павел Хан халқаро ташкилот тақвими асосида терма жамоамиз вакиллари иштирок этиши режалаштирилган мусобақалар ҳақида маълумот берди. Унга кўра, асосий эътибор жаҳон чемпионати, Осиё ўйинлари ва якуний Гран-при мусобақаларига қаратилади.
Суҳбат давомида Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида иштирок этиши кутилаётган спортчиларнинг тахминий таркиби муҳокама қилинди. МОҚ раиси ўринбосари асосий таркиб билан бир вақтда захира спортчиларини ҳам тайёрлаб бориш, таэквондочиларимизнинг ҳар бир Олимпия вазнида лицензион ҳудуддан жой олишлари лозимлиги ҳақида тўхталди. Шунингдек, спортчиларнинг вазн ташлаш жараёнини енгиллаштириш учун уларнинг ҳар бирига алоҳида овқатланиш рационини шакллантириш бўйича қўшимча тавсиялар берди.

16 Февраля 2023 2078
Сегодня заместитель председателя НОК, руководитель Ассоциации таэквондо WT Узбекистана Шерзод Ташматов провёл встречу с тренерским штабом таэквондо WT и рассмотрел план предстоящих соревнований на текущий спортивный сезон на основе обновлённого календаря Всемирной федерации таэквондо. Во встрече приняли участие тренерский штаб Национальной сборной во главе с Павлом Ханом, представители спортивной медицины.
Шерзод Ташматов отметил, что к каждым предстоящим соревнованиям необходимо готовиться на основе индивидуального подхода. Подготовка к Азиатским и Олимпийским играм получила поддержку со стороны государства. А это в свою очередь, требует ещё большей ответственности от атлетов в достойном выступлении на международной арене. Кроме того, он отметил, что отечественные таэквондисты на предстоящих ответственных соревнованиях года, как минимум должны повторить результат турнира «Fujairah Open».
В свою очередь, Павел Хан на основе календаря Международной организации предоставил информацию о соревнованиях, в которых планируется участие представителей Национальной сборной. Он подчеркнул, что основное внимание будет уделено чемпионату мира, Азиатским играм и финальному турниру Гран-При.
В ходе беседы обсуждался предполагаемый состав спортсменов, которые будут защищать честь нашей страны на Азиатских Играх Ханчжоу-2022. Заместитель председателя НОК остановился на том, что наряду с основным составом необходимо готовить и резерв, таэквондисты должны входить в Олимпийскую зону в каждой весовой категории. Он также дал дополнительные рекомендации по формированию индивидуального рациона питания для каждого атлета, чтобы облегчить процесс сброса веса.