Оғир атлетикачиларимиз тиббий кўрикда
Хабар берганимиздек, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказида (РСТИАМ) Олимпия спорт турлари бўйича барча терма жамоамиз вакиллари белгиланган график асосида бир неча босқичдан иборат тиббий текширувдан ўтишмоқда. Текширувлар, аввало, COVID-19  учун таҳлиллар, шунингдек, чуқурлаштирилган тиббий ва жисмоний тайёргарлик бўйича олиб борилмоқда.
Бугун ҳам бошқа спорт турлари каби оғир атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси вакиллари РСТИАМда бўлишди. Қувонарлиси, асосий терма жамоамиз вакилларининг ҳеч бирида хавфли касаллик аломатлари аниқлангани йўқ. Оғир атлетикачиларимиз ҳам мамлакатимизда карантин эълон қилингач бир неча ҳафта ўз уйларида машғулот олиб боришди. Ушбу текширув орқали терма жамоа мураббийлари ва шифокорлари ҳам спортчиларнинг функционал ҳолатидаги ўзгаришлар бўйича етарли маълумотга эга бўлишди.
Таъкидлаш жоиз, бугунги хулоса терма жамоа мутасаддиларига карантиндан сўнг йил якунигача атлетларнинг тайёргарлигига оид керакли дастурни ишлаб чиқишда муҳим аҳамият касб этади.

Our weightlifters are undergoing a medical examination
As we previously reported, representatives of the national teams of Uzbekistan in Olympic sports, according to the approved schedule, undergo a medical examination at the Republican Scientific and Practical Center for Sports Medicine at the NOC. First of all, athletes pass tests for COVID-19, and also undergo in-depth medical training.physical training surveys.
Today, representatives of the national weightlifting team of Uzbekistan visited the RNPTSM, who successfully passed the examination. It is noteworthy that the members of the main national team are completely healthy, no diseases were detected. After the announcement of the quarantine in the country, like all athletes, weightlifters also conducted training at home. Thanks to this survey, the coaches and doctors of the Weightlifting Federation got acquainted in detail with the functional training of athletes.
It should be noted that the result of today's survey is very important for the leadership of the federation, in particular when developing a further training program until the end of the year after the end of quarantine.