Оғир атлетикачиларимиз тиббий кўрикда
Хабар берганимиздек, МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказида (РСТИАМ) Олимпия спорт турлари бўйича барча терма жамоамиз вакиллари белгиланган график асосида бир неча босқичдан иборат тиббий текширувдан ўтишмоқда. Текширувлар, аввало, COVID-19  учун таҳлиллар, шунингдек, чуқурлаштирилган тиббий ва жисмоний тайёргарлик бўйича олиб борилмоқда.
Бугун ҳам бошқа спорт турлари каби оғир атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси вакиллари РСТИАМда бўлишди. Қувонарлиси, асосий терма жамоамиз вакилларининг ҳеч бирида хавфли касаллик аломатлари аниқлангани йўқ. Оғир атлетикачиларимиз ҳам мамлакатимизда карантин эълон қилингач бир неча ҳафта ўз уйларида машғулот олиб боришди. Ушбу текширув орқали терма жамоа мураббийлари ва шифокорлари ҳам спортчиларнинг функционал ҳолатидаги ўзгаришлар бўйича етарли маълумотга эга бўлишди.
Таъкидлаш жоиз, бугунги хулоса терма жамоа мутасаддиларига карантиндан сўнг йил якунигача атлетларнинг тайёргарлигига оид керакли дастурни ишлаб чиқишда муҳим аҳамият касб этади.

Наши тяжелоатлеты проходят медицинское обследование
Как ранее нами сообщалось, представители сборных команд Узбекистана по Олимпийским видам спорта, согласно утвержденному графику проходят медицинское обследование в Республиканском научно-практическом центре спортивной медицины при НОК. В первую очередь атлеты сдают анализы на COVID-19, а также проходят углублённое мед.обследовние по физической подготовке.
Сегодня в РНПЦСМ побывали представители сборной Узбекистана по тяжелой атлетике, которые успешно прошли обследование. Примечательно, что члены основной сборной команды полностью здоровы, никаких болезней не обнаружено. После объявления карантина в стране, как и все спортсмены, тяжелоатлеты тоже проводили тренировки в домашних условиях. Благодаря этому обследованию, тренера и доктора федерации тяжелой атлетики подробно ознакомились с функциональной подготовкой спортсменов.
Следует отметить, что итог сегодняшнего обследования очень важен для руководства федерации, в частности при разработке дальнейшей программы тренировок до конца года по окончанию карантина.