Адҳам Икрамов ноолимпия спорт турларини қўллаб-қувватлашга доир режа билан танишди
Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов иштирокида маҳаллаларда спорт инфратузилмасини ривожлантириш ва спорт иншоотларидан самарали фойдаланишни ташкил этиш, ноолимпия спорт турларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тартибга солиш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот ўтказилди.
Унда мазкур йўналишларга масъул ходимлар иштирок этиб, келгусида амалга оширилиши зарур бўлган вазифалар белгилаб олинди. Хусусан,
маҳаллаларда барпо этилаётган уч тоифадаги спорт майдончаларининг қуришлиш ишларини белгиланган тартиб асосида олиб бориш ва жараёнларни жадаллаштириш устувор вазифалардан бири эканлиги алоҳида қайд этиб ўтилди. Шунингдек, қуриб битказилган спорт майдончаларидан самарали фойдаланиш, уларининг яроқлилигини таъминлаш ва тозалигини сақлаш бўйича алоҳида мониторинг олиб бориш вазифаси белгиланди.
Шундан сўнг ноолимпия спорт турларини ривожлантириш бўйича 2023 йилда эътибор қаратиш лозим бўлган ишларга тўхталиб ўтилди. Бу борада мазкур спорт турларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга оид қўшимча таклифлар баён қилинди.

Адхам Икрамов ознакомился с планом поддержки неолимпийских видов спорта
Сегодня была проведена презентация по вопросам развития спортивной инфраструктуры и организации эффективного использования спортивных сооружений в махаллях, поддержки и регулирования неолимпийских видов спорта среди населения. В мероприятии приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов.
Во встрече также присутствовали сотрудники, отвечающие за эти направления, и были определены задачи, которые необходимо выполнить на перспективу. В частности,
отдельно было отмечено, что одной из приоритетных задач является проведение строительных работ и ускорение процессов в трёх категориях спортивных площадок, возводимых в махаллях. Также поставлена задача о проведении отдельного мониторинга эффективного использования спортивных площадок, обеспечения их эксплуатации и поддержания санитарной безопасности.
После этого были затронуты вопросы работы по развитию неолимпийских видов спорта, на которую следует обратить внимание в 2023 году. В связи с этим были озвучены дополнительные предложения по всесторонней поддержке расширения географии занимающихся различными дисциплинами, не входящими в Олимпийскую семью.