Эътибор марказида Ўзбекистон бокс ва дзюдо федерациясининг тақдимоти
Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида Ўзбекистон бокс ва дзюдо федерацияларининг 2023-2024 йилларга бағишланган тақдимоти бўлиб ўтди. Маълумки, бу икки спорт тури оммавийлик масаласида мамлакатимизда алоҳида ажралиб туради. Қолаверса, деярли ҳар бир Олимпиадада боксчиларимиз ҳам, дзюдочиларимиз ҳам делегациямиз ҳисобига қимматли медалларни тақдим қилишади. Бугунги тадбирда ушбу анъанани давом эттирган ҳолда, натижаларни янада яхшилашга алоҳида аҳамият қаратилди.
Тақдимот маросимида Шаҳрулло Маҳмудов бошчилигидаги Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигининг ходимлари, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва Қўмита раиси маслаҳатчиси Алишер Каримов, федерацияларнинг масъуллари ҳамда мураббийлар штаби иштирок этишди.
Даставвал, Ўзбекистон бокс федерациясининг тақдимоти ўтказилди. Унга кўра, бу йил Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари қатори март ойида Ҳиндистон мезбонлик қиладиган аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатида муносиб қатнашиш, асосийси, пойтахтимизда ўтадиган эркаклар ўртасидаги жаҳон чемпионатини юқори савияда ташкил этишга аҳамият қаратилган. Шунингдек, Париж-2024 Олимпиадасига максимал миқдордаги йўлланмалар учун кураш олиб борилиши, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида илк бор аёллар боксида ҳам медаллар қўлга киритиш режалаштирилгани таъкидланди.
Ўзбекистон дзюдо федерацияси билан ўтган йиғилиш ҳам қизғин мунозараларга бой бўлди. Айни пайтда терма жамоа 2 таркибга бўлинган ҳолда лицензион мусобақаларда иштирок этмоқда. Бу ҳар бир вазндаги ички рақобатни янада кучайтириш, халқаро майдондаги натижаларни ҳам яхшилашга катта туртки беради. Режага кўра, терма жамоа яқинлашиб келаётган Осиё ва Олимпия ўйинларида ўзининг энг юқори натижасини яхшилаши кутилмоқда.
Расмийлар давлатимиз ва ҳукуматимиз спортчиларимиз учун барча шароитларни яратиб бериши, терма жамоаларнинг режалари тўлалигича қўллаб-қувватланишини билдириб, атлетларимиз бунга жавобан юксак ғалабалар билан юртимизга қайтиб келишларини тилашди.

Рассмотрены планы на перспективу Федераций бокса и дзюдо
Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялась презентация подготовки к комплексным соревнованиям представителей Федераций бокса и дзюдо Узбекистана на 2023-2024 годы. Стоит отметить, что эти два вида спорта отличаются особой популярностью среди населения нашей страны. Кроме того, почти на каждой Олимпиаде и боксёры, и дзюдоисты вносят свой вклад в копилку делегации Узбекистана. На сегодняшнем мероприятии особое внимание было уделено дальнейшему улучшению результатов атлетов.
В презентации приняли участие сотрудники Министерства молодёжной политики и спорта во главе с заместителем министра Шахрулло Махмудовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и советник председателя Комитета Алишер Каримов, ответственные лица Федераций.
Сначала состоялась презентация Федерации бокса Узбекистана. Особое внимание в ней направлена на организацию на высоком уровне чемпионата мира среди мужчин, который в этом году пройдёт в нашей столице, а также на достойное выступление наряду с Азиатскими Играми Ханчжоу-2022, на чемпионате мира среди женщин в Индии, запланированный на март месяц. Кроме того, было отмечено, что будут применены все усилия для завоевания максимального количества путёвок на Олимпийские Игры 2024 года в Париже, а на Азиатских Играх 2022 года в Ханчжоу впервые планируется завоевать медали в боксе среди женщин.
Встреча с Федерацией дзюдо Узбекистана также была насыщена дискуссиями. В настоящее время сборная участвует в рейтинговых соревнованиях, разделённых на 2 состава. Это даст большой импульс для дальнейшего усиления внутренней конкуренции в каждом весе, а также для улучшения результатов на международной арене, в частности, на предстоящих Азиатских и Олимпийских играх.
Официальные лица выразили полную поддержку планам Национальных сборных и пожелали атлетам достойного выступления на предстоящих ответственных стартах.