Уч федерациянинг яқин икки йиллик режалари таҳлил қилинди
Федерация ва ассоциацияларнинг стратегияларини таҳлил қилиш давом этади. Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида Ўзбекистон замонавий бешкураш, регби ва ўқ отиш спорти федерацияларининг 2023 ва 2024 йиллар учун ишлаб чиқилган устувор вазифалари алоҳида кўриб чиқилди.
Йиғилишларда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси маслаҳатчиси Алишер Каримов ва федерацияларнинг масъуллари иштирок этишди. Ҳар бир федерация тақдимоти алоҳида ўтказилди. Унда масъуллар ўзларининг мазкур давр учун ишлаб чиққан  режалари билан батафсил таништиришди.
Замонавий бешкурашда ёш спортчиларни тарбиялаб боришга алоҳида аҳамият қаратилаётгани, яқин йилларда улар халқаро майдонда юқори савиядаги атлетлар бўлиб етишиб чиқиши таъкидланди. Шунингдек, регби спортида ҳам истиқболли режалар муҳокама қилинди. Федерация Бош котиби Қаҳрамон Жалилов хорижлик мураббийлардан ташкил топган штаб ўзбек регбиси ривожини янги босқичга олиб чиқиши кутилаётганини билдирди.
Қайд этиш жоиз, ўқ отиш спорти турларида ҳам юқори натижалар қайд этилмоқда. Ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати, Жаҳон кубоги босқичларида ҳамюртларимиз ғолиб ва совриндорлар қаторидан жой олишмоқда. Федерация вакиллари мерганларимиз Осиё ўйинлари медаллари ва Париж-2024 Олимпиадаси лицензиялари учун астойдил кураш олиб боришини маълум қилишди.
Учрашувлар давомида ҳар бир терма жамоаларнинг тайёргарлик режаси атрофлича таҳлил қилиниб, спортчиларнинг натижаларини ошириш, машғулотлари учун шарт-шароитларни янада яхшилаш каби йўналишларда қўшимча тавсиялар берилди.

Проанализированы ближайшие двухлетние планы 3-х Федераций
Анализ стратегий Федераций и Ассоциаций продолжается. Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялось рассмотрение приоритетных задач Федераций современного пятиборья, регби и стрелкового спорта Узбекистана на 2023 и 2024 годы.
В заседаниях приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, советник председателя Комитета Алишер Каримов и ответственные лица Федераций. Презентация каждой Организации проводилась отдельно. Во встрече ответственные лица подробно рассказали о планах, которые они разработали на пути совершенствования и становления на новый уровень развития.
Было отмечено, что в Федерации современного пятиборья уделяется особое внимание воспитанию молодых спортсменов, что в ближайшее время они будут создавать высокую конкуренцию и станут атлетами высокого класса на международной арене. Также обсуждались перспективные планы в регби. Генеральный секретарь Федерации Кахрамон Джалилов заявил об ожидании выведения развития узбекского регби на новый уровень благодаря тренерскому штабу, состоящему из иностранных специалистов.
Стоит отметить, что высокие результаты отмечаются и в стрелковом спорте. На этапах молодёжного чемпионата мира, Кубка мира наши соотечественники входят в число победителей и призёров. Представители Федерации сообщили, что атлеты будут упорно бороться за медали Азиатских игр и лицензии на Олимпийские Игры Париж-2024.
В ходе мероприятия был детально проанализирован план подготовки каждой из Национальных сборных, даны дополнительные рекомендации по таким направлениям, как повышение результатов спортсменов, дальнейшее улучшение условий для их тренировок.