Шоадҳам Исроилов: “Кўзланган режадан оғишмай ҳаракат қиляпмиз”
“OlympicUz” ахборот-таҳлилий дастурининг навбатдаги меҳмони – Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси ўринбосари Шоадҳам Исроилов бўлди. Суҳбатдошимиз билан федерация раҳбарияти томонидан ишлаб чиқилган янги стратегия ва уни амалга ошириш механизмлари, Тошкентда ўтаётган халқаро ўқув-машғулот йиғинидан кўзланган мақсад, Токио-2020 Олимпиадаси учун кимларда йўлланма олиш имконияти борлиги ҳақида суҳбатлашдик.
– Мана, федерациянинг янги раҳбарияти фаолиятини бошлаганига икки йил тўлди. Ишни бошлаганда, жамоанинг стратегияси, иш-режаси бўлган. Ўтган давр мобайнида қилган ишларингиздан қониқиш пайдо бўладими?
– Авваламбор, асосий таркибни Олимпия ўйинларига тайёрлаш, рейтинг балларини жамғариш ва шу орқали каттароқ таркиб билан Токиога бориш режа қилинган эди. Шу сабабдан Гран-При, Мастерс ва жаҳон чемпионати даражасидаги турнирларга муваффақиятли қатнашишимиз лозим эди Шарофиддин Лутфуллаев ўтган йили дзюдо ватани Японияда ўтган жаҳон чемпионатида 2-ўринни эгаллади. Бу анчадан бери Ўзбекистон дзюдосида кузатилмаётган ҳолат эди. Дюссельдорфда ўтган Гранд-финалда 90 кг вазн тоифасида Давлат Бобонов ва 100 кг да Муҳаммадкарим Хуррамов олтин медалларни қўлга киритди. Пандемияга қарамасдан, терма жамоа машғулотларни тўлақонли давом эттиряпти. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Миллий олимпия қўмитаси ва мамлакат дзюдо федерацияси раҳбариятига асосий таркибни етарли машғулот олиб бориши учун яратиб берган шароити учун миннатдорилик билдираман. Энди имкон қадар мана шу ишончни оқлашга ҳаракат қилишимиз керак.
– Терма жамоада хорижлик мураббий фаолият юритаётганига 11 ой бўлди. Бугун терма жамоа бош мураббийи, Олимпия ўйинлари ғолиби, грециялик афсонавий чемпион Илиас Илиадис полвонларимизнинг яқин дўстига айланиб қолган. Ушбу мутахассис келгандан сўнг, техникада қандай ўзгаришлар бўлди?
– Дарҳақиқат, Илиас спортчиликнинг барча босқичларидан муваффақиятли ўтган полвон. Йиллар давомида тўпланган ана шу тажрибани у бугун спортчиларимизга ўргатмоқда. Зиммасига катта масъулиятни олган, аниқ мақсад-вазифалари бор, унга эришаман, деб ваъда берган. Ҳозирда шу йўналишда иш олиб боряпти.
– Шу кунларда Ўзбекистон дзюдо федерацияси қошидаги дзюдо марказида беш давлат терма жамоалари иштирокида халқаро ўқув-машғулот йиғини бўлиб ўтмоқда. Бундай йирик ҳажмдаги машғулот мақсад-моҳиятидан кўзланган натижа катта. Бу йиғин биз учун қанчалик фойдали бўляпти?
– Грузия, Миср, Қирғизистон терма жамоалари асосий таркибининг етакчи спортчилари Илиас Илиадис бошлигида полвонларимиз билан юқори руҳда машғулотларни ўтказишяпти. Бу халқаро йиғин Ўзбекистон ва Қирғизистон терма жамоаларига Мўғулистон пойтахти Улан-Батор шаҳрида ўтказилиши режалаштирилаётган Осиё чемпионатига тайёргарлик босқич вазифасини ўтаса, грузиялик дзюдочилар Чехиянинг Прага шаҳри мезбонлик қиладиган Европа чемпионатига, Миср эса Мадагаскарда ўтадиган Африка чемпионатига тараддуд кўряпти. Йил охирида Хорватияда ўтадиган “Катта дубулға” турнирига тайёргарлик вазифасини ҳам ўтаб беради.
– Айни пайтда аёллар терма жамоаси Хоразм вилоятида ўқув-машғулот йиғинларини ўтказишяпти. Одатда улар эркаклар жамоаси билан мусобақаларга тайёргарлик кўришарди. Иккаласининг ажратилиб машғулотлар олиб борилаётганининг салбий таъсири йўқми?
– Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилояти қизлар жамоасига асосий спортчиларни етказиб берадиган ҳудудларимиздан. У ерда республикамизнинг энг иқтидорли қизлари жам бўлишган. Бу борада хавотиримиз йўқ. Аёллар ўртасида рейтинг масаласига келсак, асосий таркибда -52 кг вазнда Диёра Келдиёрова рейтинг зонасида турибди, -70 кг да Гулноза Матниёзова ҳам шу босқич учун ҳаракат қиляпти. Улар ҳозир ўз натижасини яхшилаш учун ҳаракат қилишяпти. Агар Гулноза рейтинг зонасини кесиб ўтса, 78 кг вазнда ҳам лицензия олиш учун квота пайдо бўлади. Шунда Нодира Йўлдошеванинг йўлланма учун курашишига шароит яратилади. Токио Олимпиадасида биринчи марта жамоавий баҳсларда ҳам қатнашиш учун рухсат беришди. Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари ҳам жамоавий баҳсларда иштирок эта олади.
– “Катта Дубулға” туркумидаги Будапешт турниридан сўнг Халқаро дзюдо федерацияси спортчиларнинг янгиланган Олимпиада рейтингини эълон қилди. Гапни рейтингга бевосита боғланганим бежиз эмас. Токио-2020 Олимпиадаси учун бу жуда ҳам муҳим. Қайси спортчиларимиз имкониятини муносиб баҳолай оласиз?
– Мусобақада камида чорак финалгача етиб борган вакилларимиз рейтингда ўз поғоналарини анча яхшилаб олганларига гувоҳ бўлиш мумкин. Жумладан, 60 кг вазнда Шарофиддин Лутфиллаев 1 поғона юқорилаб, учинчи ўринга кўтарилиб олган бўлса, Сардор Нуриллаев ўз ўрнини 5 поғонага яхшилади. Шарофиддиннинг рейтинг очколари жуда ҳам яхши. 66 кг вазнда муаммо бор. Сардорнинг натижаси биз кутгандек бўлмаяпти. Венгрияда унда катта имконият бор эди. Қанчалик ҳаракат қилмайлик, 3-ўрин учун курашда мағлубиятга учраб, 5-ўринни эгаллади. Шундай бўлса-да, 360 очкони қўлга киритди. 73 кг да Ҳикматулла Тўраевда яхши имконият бор. Ёш, потенциали бор йигит, Париж-2024да ҳам қатнашиши мумкин бўлган полвон. 81 кг вазн тоифасида иккита спортчимиз даъвогарлик қила олади. Шарофиддин Болтабоев ва Камолиддин Расуловдан қайси бирининг натижаси юқори бўлса, ўзаро келишиб, Олимпиадага олиб борамиз. 90 кг да Давлат Бобонов Дюссельдорф турнирида олтин медални қўлга киритган эди, натижа кўрсата оладиган ёш, иқтидорли спортчиларимиздан. 100 кг да Муҳаммадкарим Хуррамовнинг рейтинг зонаси ҳам ёмон эмас. Будапешт мусобақасида камчиликлари яққол кўриниб қолди. +100 кг вазнда Бекмурод Олтибоевда ҳам шундай ҳолат. Мана шу спортчилар билан медаллар жамғаришни ҳам кўзда тутганмиз.

Шоадхам Исраилов: "Мы стараемся не отклоняться от намеченного плана”
Следующим гостем информационно-аналитической программы" OlympicUz " стал заместитель председателя федерации дзюдо Узбекистана Шоадхам Исраилов. Мы поговорили с нашим собеседником о новой стратегии, разработанной руководством Федерации и механизмах ее реализации, о целях международного учебно-тренировочного сбора в Ташкенте, о том, у кого есть возможность получить путевку на Олимпиаду в Токио-2020.
– Вот уже два года как новое руководство Федерации начало свою деятельность. Когда я начинал, у команды была стратегия, план работы. Будете ли вы удовлетворены тем, что вы сделали за прошедший период?
– Прежде всего, планировалось подготовить основной состав к Олимпийским играм, набрать рейтинговые очки и, таким образом, поехать в Токио с большим составом. По этой причине мы должны были успешно участвовать в турнирах уровня Гран-при, Мастерс и чемпионата мира Шарофиддин Лутфуллаев в прошлом году занял 2-е место на чемпионате мира по дзюдо в Японии. Долгое время это не наблюдалось в узбекском дзюдо. На Гран-при в Дюссельдорфе в весовой категории до 90 кг Давлет Бабанов и в категории до 100 кг Мухаммедкарим Хуррамов завоевали золотые медали. Несмотря на пандемию, сборная продолжает полноценно тренироваться. Выражаю благодарность руководству министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета и федерации дзюдо Республики Узбекистан за предоставленные условия для полноценной подготовки основного состава. Теперь мы должны попытаться оправдать это доверие как можно больше.
– В национальной команде работает иностранный тренер уже 11 месяцев. Сегодня главный тренер сборной, победитель Олимпийских игр, легендарный чемпион Греции Илиас Илиадис стал близким другом наших борцов. Какие изменения произошли в технике после прихода этого специалиста?
- Действительно, Илиас-борец, успешно прошедший все этапы спортивной карьеры. Этот опыт, накопленный за эти годы, он преподает сегодня нашим спортсменам. Он взял на себя большую ответственность, у него есть четкие цели и задачи, он обещал, что добьется этого. В настоящее время работает в этом направлении.
– В эти дни в центре дзюдо при федерации дзюдо Узбекистана проходит международный учебно-тренировочный сбор с участием сборных команд пяти государств. При таком большом объеме тренировок велика цель-результат, который преследуется по существу. Насколько полезен этот сбор для нас?
- Ведущие спортсмены основного состава сборных Грузии, Египта, Кыргызстана под руководством Илиаса Илиадиса проводят тренировки с нашими борцами в хорошем настроении. Этот международный сбор станет этапом подготовки сборных Узбекистана и Кыргызстана к чемпионату Азии, который планируется провести в столице Монголии Улан-Баторе, грузинские дзюдоисты готовятся к чемпионату Европы, который пройдет в чешской Праге, а Египет-к чемпионату Африки, который пройдет на Мадагаскаре. Он также служит подготовкой к турниру Большого шлема, который пройдет в Хорватии в конце года.
– В настоящее время женская сборная проводит учебно-тренировочные сборы в Хорезмской области. Обычно они готовились к соревнованиям с мужской командой. Нет ли негативного эффекта от того, что они оба изолированы и тренируются?
– Из наших регионов, которые поставляют основных спортсменов в женскую команду Республики Каракалпакстан и Хорезмской области. Там собрались самые талантливые девушки Республики. У нас нет беспокойства по этому поводу. Что касается рейтинга среди женщин, то в основной сетке в весовой категории -52 кг Диера Келдыерова находится в рейтинговой зоне, а в категории -70 кг Гульноза Матниязова также пробивается на эту ступень. Сейчас они работают над улучшением своего результата. Если Гульноза пересекает зону рейтинга, то квота на получение лицензии появляется даже в весе 78 кг. Тогда будут созданы условия для борьбы Нодиры Юлдашевой за путевку. Впервые на Олимпиаде в Токио им разрешили участвовать и в командных соревнованиях. Члены сборной Узбекистана также могут участвовать в командных соревнованиях.
– После Будапештского турнира категории "Большой шлем" Международная федерация дзюдо опубликовала обновленный Олимпийский рейтинг спортсменов. Не случайно я напрямую связываю предложение с рейтингом. Для Олимпиады в Токио 2020 года это гораздо важнее. Какие из наших спортсменов вы можете оценить по достоинству?
– Можно засвидетельствовать, что наши представители, добравшись на соревнованиях хотя бы до четвертьфинала, значительно улучшили свои позиции в рейтинге. В частности, в весе 60 кг Шарофиддин Лутфилаев поднялся на 1 ступень выше и занял третье место, а Сардор Нуриллаев улучшил свое положение на 5 ступеней. Рейтинговые очки шарафиддина намного лучше. У меня проблема с весом 66 кг. Результат капитана не совсем то, что мы ожидали. В Венгрии у него был большой шанс. Как бы мы ни старались, в борьбе за 3-е место он потерпел поражение и занял 5-е место. Тем не менее, он набрал очки 360. В 73 кг у Хикматуллы Тураева хорошие шансы. Молодой парень с потенциалом, борец, который также может принять участие в Paris 2024. В весовой категории до 81 кг могут претендовать два наших спортсмена. Кто из Шарофиддина Болтабаева и Камолиддина Расулова окажется выше, мы договоримся и проведем Олимпиаду. В категории до 90 кг Давлет Бабанов завоевал золотую медаль на турнире в Дюссельдорфе, став одним из молодых, талантливых спортсменов, показавших достойный результат. Рейтинговая зона Мухаммедкарима Хуррамова в 100 кг тоже неплохая. На соревнованиях в Будапеште недостатки были очевидны. Такая же ситуация и с Бекмуродом Алтыбаевым в весе +100 кг. С этими спортсменами мы также собираем медали.