Арам Варданян: “Саралаш баҳслари финалдан қолишмади”
Хабарингиз бор, 17-19 ноябрь кунлари Навоий шаҳрида спорт курашлари бўйича Ўзбекистон чемпионати бўлиб ўтди. Узоқ давом этган карантиндан кейин ўтказилган катталар ўртасидаги илк мусобақада Қорақалпоғистон Республикаси, барча вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳридан юнон-рум, эркин ва аёллар кураши вакиллари гиламга чиқишди. Уч кун давомида жами 30 та вазн тоифасида ғолиб ва совриндорлар номи маълум бўлди.
Биз юнон-рум кураши мусобақасининг 72 кг вазн тоифасидаги баҳсларида чемпионлик шоҳсупасига кўтарилган жаҳон чемпионати совриндори Арам Варданяндан интервью олдик. У финалда навоийлик Алижон Хусейновни мағлубиятга учратиб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилган эди.
– Арам, ниҳоят узоқ танаффусдан сўнг гиламга қайтдинглар. Айни пайтда мусобақа жуда ҳам керак эди. Умумий таассуротлар қандай бўлди?
– Ҳа, жуда ҳам тўғри. Барчамиз мусобақаларни соғингандик. Саккиз ойлик танаффусдан сўнг мусобақада иштирок этдик. Таассуротлар бир олам. Чемпион бўлганимдан хурсандман. Совриндорлар сафидан жой олмаган курашчилар ҳам Навоийдан яхши кайфиятда қайтишди. Чунки, узоқ муддат давомида мусобақада қатнашмаган эдик.
– Афсуски, пандемик вазият ўз сўзини айтмай қолмади. Бу натижаларда ҳам акс этди…
– Худди шундай. Катта танаффус барибир таъсирини ўтказди. Жуда кўпчилик касалликни ўз бошидан ўтказди. Шахсан ўзим ҳам коронавирусни енгиб ўтдим. Буни беркитишнинг ҳожати йўқ. Рақиблар ҳам қийналишди. Бир сўз билан айтганда, ҳеч кимга осон бўлмади. Лекин чемпионат беллашувлари муросасиз кечди. Саралаш баҳслари финалдан қолишмади.
– Эндиги режалар қандай?
– Декабрь ойида жаҳон чемпионатида иштирок этишимиз керак эди. Аммо, Сербиядаги йилнинг энг катта мусобақаси ҳозирги вазият сабаб бекор қилинди. Жаҳон чемпионатининг ўрнида Жаҳон кубоги ўтказилар экан. Ҳозирча бу мусобақада қатнашишимиз маълум эмас. Мусобақа бўлмаган тақдирда, ўқув-машғулот йиғинимиз ўтказилади. Олимпиада лицензион мусобақасига тайёргарлик кўрамиз.

Арам Варданян: "Отборочные матчи не отставали от финала”
Как известно, 17-19 ноября в городе Навои прошел чемпионат Узбекистана по спортивной борьбе. На первых соревнованиях среди взрослых, прошедших после длительного карантина, на ковер вышли представители греко-римской, вольной и женской борьбы из Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента. Всего за три дня были названы победители и призеры в 30 весовых категориях.
Мы взяли интервью у призера чемпионата мира по греко-римской борьбе Арама Варданяна, который поднялся на пьедестал почета в весовой категории 72 кг. Он поднялся на высшую ступень пьедестала почета, победив в финале алижона Гусейнова из Навои.
– Арам, ты наконец вернулся на ковер после долгого перерыва. На данный момент конкурс был очень необходим. Каковы были общие впечатления?
- Да, очень правильно. Мы все пропустили соревнования. Мы приняли участие в конкурсе после восьмимесячного перерыва. Мир впечатлений. Я счастлив быть чемпионом. Борцы, не попавшие в число призеров, также вернулись из Навои в хорошем настроении. Потому что долгое время мы не участвовали в соревнованиях.
– К сожалению, Пандемическая ситуация не сдержала своего слова. Это также нашло отражение в результатах…
– Точно так же. Большой перерыв все равно оказал влияние. Очень многие перенесли болезнь самостоятельно. Лично я тоже поборол коронавирус. Нет необходимости скрывать это. Соперники тоже боролись. Одним словом, никому не было легко. Но соревнования чемпионата прошли бескомпромиссно. Отборочные матчи не отставали от финала.
– Какие планы сейчас?
– Мы должны были принять участие в чемпионате мира в декабре. Тем не менее, крупнейший турнир года в Сербии был отменен из-за текущей ситуации. На месте чемпионата мира пройдет Кубок мира. Пока неизвестно, будем ли мы участвовать в этом конкурсе. В случае отсутствия соревнований проводится наш учебно-тренировочный сбор. Готовимся к олимпийскому лицензионному турниру.