Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси 31 ёшда!
Бугун 2023 йил 21 январь. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганига 31 йил тўлди.  1993 йилнинг сентябрь ойида Халқаро Олимпия қўмитасининг 101-Сессиясида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ХОҚ томонидан расман тан олинган ва шундан сўнг ташкилот халқаро майдонда фаолият олиб бориш имкониятига эга бўлган.
Шу кундан эътиборан, Ўзбекистон мунтазам равишда ёзги ва қишки Олимпия ўйинларида қатнашиб келмоқда. МОҚ бугун мамлакатимизда соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, олимпизмнинг пок ва эзгу ғояларини илгари суриш  йўлида кенг кўламда иш олиб бормоқда. Бундан ташқари, халқаро алоқаларни мустаҳкамлаб, нуфузли спорт ташкилотлари, етакчи спорт державалари билан кенг қамровли ҳамкорликни йўлга қўйган.
Ортда қолган вақт мобайнида Ўзбекистон делегацияси 8 та қишки ва 7 та ёзги Олимпия ўйинларида юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилди. Миллий Олимпия қўмитаси халқаро ареналарда, комплекс мусобақаларда муваффақиятга эришиш учун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, спорт федерациялари ва ассоциациялари билан ҳамжиҳатликда иш олиб бормоқда. Президентимиз ва ҳукуматимизнинг бевосита қўллаб-қувватлаши билан Париж-2024 ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига катта ҳажмда тайёргарлик олиб борилмоқда. Лицензион мусобақаларга ҳозирлик кўраётган терма жамоаларимизнинг маҳаллий ва хорижий ўқув-машғулот йиғинларида иштирок этиши учун имконият яратилмоқда.

Национальному Олимпийскому комитету - 31 год!
Сегодня 21 января 2023 года. Прошло ровно 31 год со дня создания Национального Олимпийского комитета Узбекистана. Полное осуществление деятельности на мировой арене стало возможным с оказанием Национальному Олимпийскому комитету полного признания Международным Олимпийским комитетом на его 101 сессии в сентябре 1993 года.
С того момента Узбекистан принимает регулярное участие на летних и зимних Олимпийских играх.Сегодня НОК в сотрудничестве с Министерством молодёжной политики и спорта проводит широкомасштабную работу по пропаганде здорового образа жизни, развитию физической культуры и спорта, продвижению чистых и благородных идей Олимпизма в нашей стране. Кроме того, он укрепил международные связи, наладил всестороннее сотрудничество с авторитетными спортивными Организациями, ведущими спортивными державами.
За это время делегация Узбекистана завоевала 13 золотых, 7 серебряных и 21 бронзовую медали на 8 зимних и 7 летних Олимпиадах. Национальный Олимпийский комитет работает в тесном сотрудничестве с Министерством молодёжной политики и спорта, Федерациями и Ассоциациями для достижения успеха на международной спортивной арене, в комплексных соревнованиях. Организация ведёт активную подготовку к Олимпийским и Паралимпийским играм Париж-2024 благодаря всесторонней поддержке Правительства и Президента. Создаются наилучшие условия и возможности для участия Национальных команд в отечественных и зарубежных учебно-тренировочных сборах по подготовке к крупным комплексным турнирам.
Пользуясь случаем, искренне поздравляем Федерации и Ассоциации, Национальные команды, Олимпийцев и их тренеров, многомиллионную армию поклонников – искренних болельщиков узбекского спорта с сегодняшним праздником.