Дмитрий Шокин: “Финалда ўзимни бироз аядим”
Таэквондо WT бўйича Ўзбекистон чемпионати якунига етгач, +87 кг вазн тоифасида ғолибликни қўлга киритган терма жамоамизнинг етакчи вакили Дмитрий Шокин билан эксклюзив интервью уюштирдик.
Жорий мавсумдаги иккинчи мусобақам бу. Очиғи, ғолиб чиқишимни кутган эдим. Карантиндан олдин Туркия очиқ чемпионатида иштирок этиб қайтган эдик. Турнирларни жуда ҳам соғиниб қолган эканмиз. Ушбу чемпионатда рақобат кескин кўтарилган. Ёш умидли спортчилар етишиб келаётганига гувоҳ бўлдим. Ўтган йили ҳам Шоҳрух Ражабов билан финалда рўбарў келганимизда ҳам ғалаба қозонганман. Бу галги беллашувда Ражабовни 6:1 ҳисобида мағлуб этдим. Бизни масъулиятли турнирлар кутиб турибди. Токио Олимпиадаси лицензиялари учун жамоамиз аъзолари баравар ҳаракат қилишяпти. Чунки ҳали Олимпия ўйинларига кимлар бориши аниқ эмас. Бундан ташқари, Париж-2024 учун тараддуд бошлаб юборилган.
— Ўтган йилнинг ноябрь ойида Хитойнинг Уси шаҳрида “Катта дубулға” мусобақасининг II очиқ саралаш баҳслари чорак финалида Ражабов билан тўқнаш келиб қолган эдингиз ва 2:0 ҳисобида мағлубиятга учраган эдингиз. Бунга нима сабаб бўлган?
— 2019 йилнинг август ойида Германияда оёғимдаги жароҳат боис жарроҳлик амалиётини ўтказганимдан сўнг икки ой тикланиш босқичини ўтказдим. Орада кетма-кет мусобақаларда қатнаша олмаслигимга тўғри келди. Айтиб ўтганингиздек, Хитой турнири учун саралаш беллашувларида Шоҳрух билан рўбарў келиб қолдим ва жароҳатим панд бериб, имкониятни бой бердим. Бундан ташқари, турнир қоидаларида ҳам ўзгаришлар бор эди, ҳали тўлиқ тиклана олмаганим учун чарчаб қолдим. Бу ўзига яраша тажриба ҳам бўлди.
Ўзбекистон чемпионатида ҳақиқий Шокинни кўрдикми ёки бор маҳоратингизни кўрсата олмадингизми?
Дастлабки учта баҳсда Шокинча жанг қилдим. Финалда ўзимни бироз аядим. Чунки Шоҳрухнинг вазни бироз оғирроқ. Оёғим қаттиқ тегса, жароҳат қайталаниши мумкин эди. Шунинг учун таваккал қилмасдан ҳаракат қилдим. Олдинги беллашувларни узоғи икки раундда тугатган бўлсам, бунисида кучимни кўп сарфламай, уч раунд жанг олиб бордим.
— Демак, спорт формасига тўлиқ қайтгансиз?!
— Худога шукур, ҳозирги кунда мусобақаларга тайёрман, деб айта оламан. Барча хавотирлар ортда қолган. Ўйлайманки, ҳаммаси яхши бўлади.

Дмитрий Шокин: "Немного пощадил себя в финале”
По завершении чемпионата Узбекистана по тхэквондо WT мы провели эксклюзивное интервью с ведущим представителем нашей сборной Дмитрием Шокиным, который стал победителем в весовой категории +87 кг.
— Это мой второй конкурс в текущем сезоне. Честно говоря, я ожидал, что выиграю. До карантина мы вернулись, приняв участие в открытом чемпионате Турции. Мы очень пропустили турниры. Конкуренция в этом чемпионате резко возросла. Я был свидетелем роста молодых перспективных спортсменов. В прошлом году я также выиграл с Шорухом Раджабовым, когда мы рубились в финале. В этом поединке я победил Раджабова со счетом 6:1. Нас ждут ответственные турниры. Члены нашей команды прилагают все усилия для получения олимпийских лицензий в Токио. Потому что до сих пор не ясно, кто поедет на Олимпийские игры. Кроме того, для Парижа-2024 начались колебания.
— В ноябре прошлого года в китайском Уси в четвертьфинале II открытого отборочного турнира "Большого шлема" вы столкнулись с Раджабовым и проиграли со счетом 2:0. В чем причина?
— В августе 2019 года у меня был двухмесячный этап восстановления после операции по поводу травмы ноги в Германии. Я не мог участвовать в последовательных соревнованиях. Как вы уже упоминали, в отборочных матчах на китайский турнир я столкнулся с Шорухом рубаруком и упустил шанс, дав ему травму. Кроме того, были изменения в правилах турнира, я устал, потому что еще не смог полностью восстановиться. Это был также уникальный опыт.
— Видели ли вы настоящего Шокина на чемпионате Узбекистана или не смогли показать все свои навыки?
— В первых трех поединках я дрался потрясающе. В финале я немного пощадил себя. Потому что Шахрух весит немного тяжелее. Если бы моя нога сильно ударилась, травма могла бы повториться. Поэтому я старался не рисковать. Предыдущие поединки я закончил в двух раундах, а в последнем, не тратя много сил, провел три раунда.
— Значит, вы полностью вернулись в спортивную форму?!
— Слава богу, сейчас я могу сказать, что готов к соревнованиям. Все заботы остались позади. Думаю, все будет хорошо.